Żagle na maszt! Zbliża się inauguracja sezonu!

Gdynia to stolica polskiego żeglarstwa. Jak co roku nie może obyć się bez uroczystego otwarcia sezonu żeglarskiego. W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polskiego oraz z 60. rocznicą reaktywacji JKMW „Kotwica” Gdynia.

Oficjalna inauguracja sezonu odbędzie się 3 maja o godz. 11.00 w Marinie Yacht Parku na pirsie Dalmoru. Wydarzenie rozpocznie się przybyciem żaglowca „Generał Zaruski”. Nie zabraknie muzycznego akcentu. Zaśpiewa męski chór „Zawisza Czarny”. W samo południe w gdyńskiej marinie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga. W dniach 1-3 maja odbędą się regaty o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”. 2 maja o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim oraz na pokładzie ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z udziałem honorowej asysty Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji, w tym koncert orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Początek sezonu żeglarskiego w Gdyni zapowiada się obiecująco. Zgodnie z tradycją 2 maja zostaną rozegrane regaty w Basenie Prezydenta. 3 maja bardzo ważne wydarzenie dla żeglarzy praktycznie z całej Polski, ponieważ w tym dniu nastąpi otwarcie sezonu. Podniesienie bandery Yacht Klubu Polski Gdynia. Przypłynięcie do Mariny Yacht Parku żaglowca „Generał Zaruski”. Nastąpi akt odsłonięcia kolejnej tablicy, w Alei Żeglarstwa Polskiego. Tym razem tablicy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi. Temu, który był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polskiego, ale również był tym dowódcą Marynarki Wojennej – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdyni bez wątpienia będzie niezapomnianym wydarzeniem, łączącym w sobie tradycję, historię oraz pasję żeglarstwa. To idealna okazja, aby cieszyć się atmosferą morskiego miasta i celebrować polskie dziedzictwo morskie. 

W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polskiego. Z tej okazji 15 sierpnia odbędą się dni otwarte Yacht Klubu Polskiego w Gdyni. Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć klub nie tylko z zewnątrz. Tego dnia nie zabraknie również atrakcji. 

15 sierpnia planujemy otworzyć Yacht Klub Polski w Gdyni zarówno dla mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Planujemy pokazać nasz klub. Chcemy zapoznać wszystkich z naszą działalnością – zapowiedział Marek Stawiszyński, komandor Yacht Klubu Polskiego Gdynia.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Inauguracja obchodów 100-lecia Yacht Klubu Polskiego

3 maja

o godz. 11.00 Marina Yacht Park Gdynia, pirs Dalmoru. Inauguracja sezonu

 • przybycie żaglowca „Generał Zaruski”
 • powitanie gości
 • występ męskiego chóru „Zawisza Czarny”
 • złożenie kwiatów przed pomnikiem inż. Tadeusza Wendy ceremonia podniesienia bandery oraz rozpoczęcia klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego

o godz. 12.00 Marina Gdynia, aleja Żeglarstwa Polskiego

 • odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga
 • złożenie kwiatów przed pomnikiem generała Mariusza Zaruskiego

o godz. 13.00 Yacht Klub Polski Gdynia, sala Klubowa

 • spotkanie sympatyków i żeglarzy Yacht Klubu Polskiego Gdynia


Oprócz tego:

 • 1-3 maja – 29. trening regatowy kadry Polski przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Gdyni,
 • 11-12 maja – Mistrzostwa Pomorza w klasie ILCA,
 • 18-21 maja – Puchar YKP.


Klub „Kotwica”

60. Rocznica Reaktywacji JKMW „Kotwica” Gdynia: Majowe Regaty i Uroczystości

 • 1 maja – Regaty o Puchar Komandora JKMW „Kotwica” z Gdyni do Górek Zachodnich
 • 2 maja – Regaty o Puchar Flagi Państwowej z Górek Zachodnich do Helu
 • 3 maja – Regaty o Puchar Konstytucji 3 Maja z Helu do Gdyni.

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

Bartosz Izdebski: Kreuj świadomie, wykorzystuj potencjał

Następny artykuł

Hotel Omega w Olsztynie. Miejsce idealne dla biznesu i wypoczynku

powiązane artykuły
Total
0
Share