Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Orłowie [FOTORELACJA]

Pierwszy etap poszerzania orłowskiej plaży został już praktycznie zakończony. Kolejny etap realizacji owej inwestycji rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia. Na poszerzonej plaży w Gdyni pojawia się coraz większa liczba turystów. Jak wygląda jedna z najpopularniejszych trójmiejskich plaż w tym momencie? Zapraszamy do fotorelacji!

Pierwsi plażowicze już zajmują miejsca na gdyńskiej plaży. Jeszcze kilka dni temu trwały tu ostatnie prace związane z poszerzeniem oraz zabezpieczeniem pasma w Orłowie. O przyczynach realizacji tytułowej inwestycji oraz planowanym przebiegu prac pisaliśmy jako jedni z pierwszych TUTAJ.

Sztormy z przełomu stycznia oraz lutego 2022 roku nie oszczędziły orłowskiej plaży. Ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do cofki, a ta z kolei sprawiła, że konieczna jest refulacja linii brzegowej. Proces ten rozpoczęto w czerwcu.
Niezbędny do zakończenia pierwszego etapu inwestycji był piasek. Został on przetransportowany z toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Dzięki tej koncepcji wejście do portu zostało pogłębione, a gdyńska plaża zabezpieczona.
Urobek, który trafił na plażę, to mieszanina piasku i wody. Jest to urobek pobierany z dna Zatoki Gdańskiej , z kilkunastu metrów głębokości. W ciągu kilku – kilkunastu dni, w zależności od warunków atmosferycznych, woda wyparuje, a piasek się utleni.
Przedstawiciele Urzędu Morskiego zaznaczają, że jest to największa refulacja w historii Orłowa. Do odbudowy tytułowej plaży potrzeba 250 tysięcy metrów sześciennych piasku. Dotychczas zużyto blisko 150 tysięcy metrów sześciennych skały osadowej.
Czy tak ogromna ilość piasku wystarczająco zabezpieczy gdyńską plażę? Wiele wskazuje na to, że tak, mimo to – w przyszłości zaplanowano dodatkową inwestycję – zainstalowanie progów podwodnych, które wygaszą siłę uderzeniową bałtyckich fal.
Kolejny etap prac rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia i potrwa prawdopodobnie do września. Prace będą prowadzone bliżej Sopotu, a wszystko z uwagi na to, aby nie zakłócać działalności kultowej już Sceny Letniej.
Całkowity koszt tej inwestycji oscyluje w granicach 4,5 miliona złotych.

Zdjęcie główne: Przemek Kozłowski/ gdynia.pl

Fotorelacja: Mateusz Marciniak

Poprzedni artykuł

Potentat z branży lotniczej otwiera biuro w Gdańsku!

Następny artykuł

Gdańsk: Kilkanaście milionów złotych na remont najstarszego budynku!

powiązane artykuły
Total
0
Share