Zeroemisyjność i wysoki zasięg. W Gdańsku rozpoczyna się wodorowa era

Pierwsze autobusy NesoBus napędzane zielonym wodorem dotarły już do Gdańska. Dziś pracę przewozową na liniach rozpoczną pierwsze cztery autobusy, z łącznie dziesięciu zamówionych. Kolejne pojazdy, zgodnie z umową dostarczone mają zostać do 12 września tego roku.

Pojazdy, całkowicie produkowane w Polsce, użytkowane będą przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje przez 10 lat, w ramach długoterminowej umowy najmu, wraz z ich pełną obsługą serwisową. Gotowe do jazdy, zatankowane zielonym wodorem autobusy będą podstawiane codziennie na teren zajezdni autobusowej GAiT oraz odbierane przez wykonawcę umowy po zakończeniu pracy.

Autobusy NesoBus to produkowane w Polsce, w Świdniku przez Grupę Polsat Plus, w pełni zeroemisyjne pojazdy. Zasilane zielonym wodorem są najbardziej ekologicznymi autobusami dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Zielony wodór otrzymywany jest przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Fot. D. Kulaszewicz

Wymagany gwarantowany zasięg autobusu NesoBus to 330 km na jednym tankowaniu. Długości zadań całodziennych w Gdańsku wynoszą średnio około 250 km, autobusy wodorowe będzie więc można spotkać na terenie całego miasta. Niewątpliwym plusem tych pojazdów jest nie tylko wysoki zasięg pozwalający na wykonywanie całodobowych zadań przewozowych, ale również szybki czas ich tankowania, porównywalny do autobusów spalinowych.

Nowe autobusy tankowane będą na stacji tankowania wodorem, która powstała na terenie miejskim, przy ulicy Jabłoniowej, w okolicy trójmiejskiej obwodnicy.  To pierwsza taka stacja w Gdańsku i Trójmieście. Zatankować tam będzie można także samochody z napędem wodorowym, gdyż stacja jest ogólnodostępna. 

Samochód wodorowy to, jak sama nazwa wskazuje, samochód, który jeździ na wodę. Jest to pojazd elektryczny, ale z małą elektrownią na pokładzie. Łączymy tlen z wodorem i wytwarzamy się energia potrzebna do napędzenia auta osobowego czy autobusu – wyjaśnia Katarzyna Piec, Członek Zarządu PAK PCE – Polski Autobus Wodorowy, PAK-PCE Stacje H2. Ten samochód nie tylko nie emituje spalin, ale również oczyszcza powietrze. Zanieczyszczone powietrze z atmosfery oczyszczamy przy użyciu filtrów – mechanicznego i chemicznego, a następnie łączymy z wodorem, napędzając pojazd.

źródło: UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Weekend na północy Polski. Alternatywne pomysły na krótki wyjazd!

Następny artykuł

Jaka pogoda czeka nas w sierpniu? Poznaliśmy prognozę!

powiązane artykuły
Total
0
Share