Zmiany w sercu Gdańska. W planach kolejna inwestycja

Przejście naziemne przy Bramie Wyżynnej zostało oficjalnie udostępnione pieszym. To wyczekiwana i ważna zmiana, która dotyczy serca Miasta Neptuna. Inwestycja ma polepszyć komfort i zwiększyć bezpieczeństwo. Jest to jeden z elementów planu przywrócenia Śródmieścia pieszym.

Jesteśmy w sercu miasta, gdzie skupia się bardzo ważny węzeł komunikacyjny, z którego tysiące osób dojeżdża do pracy, do domu, do szkół. Tej inwestycji przyglądało się codziennie setki osób z przystanków autobusowych i tramwajowych. Konsekwentnie, zgodnie z zapowiedzią prezydenta Pawła Adamowicza i radnych w 2018 roku, zbudowaliśmy przejście naziemne – po to, aby było bezpieczniej, przyjaźniej i aby spowolnić w tym miejscu ruch – powiedziała podczas otwarcia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. –  W ostatnim czasie także doświadczyłam kłopotów z chodzeniem, w związku z moim wypadkiem. Było to dla mnie bardzo ważne doświadczenie, które pozwoliło mi spojrzeć, jak możemy w bardziej przyjazny sposób organizować chodzenie w naszym mieście.

Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetlną. Aby ułatwić dostęp do przejścia pasażerom, przebudowane zostały także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Przebudowano również chodniki i zatokę autobusową w pobliżu nowego przejścia. W ramach inwestycji wyremontowano nawierzchnię jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej do  okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego. Koszt prac wyniósł ok. 5,8 mln złotych.

Gdańsk. Brama Wyżynna – otwarcie przejścia naziemnego

Bardzo się cieszę, że zrealizowana została inwestycja, którą zapowiadaliśmy już w 2018 roku. To przejście, to tak naprawdę połączenie dwóch części miasta, które były przecięte jedną z najbardziej ruchliwych ulic, pod którą piesi musieli przechodzić tunelem –  podkreśliła Beta Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. – To przejście naziemne to wielkie ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i matek z dziećmi, które musiały pokonać kilka barier, żeby przejść z jednej strony ulicy na drugą. To długo oczekiwana, bardzo dobra inwestycja. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni. Jest to także bardzo dobry moment, aby spowolnić ruch i realizować jeden z punktów wyborczych Wszystko dla Gdańska, czyli zero wypadków śmiertelnych na przejściach dla pieszych na drodze.

W drugiej połowie roku powstanie przejście przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, które obecnie jest realizowane. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2022 roku.

Równocześnie kończy się budowa brakującego fragmentu drogi rowerowej od Huciska do centrum handlowego połączona z przebudową dwóch przejazdów  (gumowe podkłady) i przejść dla pieszych przy Hucisku (kierunek ratusz i kierunek Teatru Wybrzeże). Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 1 mln złotych. Zadanie zostało  zrealizowane w ramach projektu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Wykonawcą obu inwestycji jest firma EUROVIA POLSKA S.A.

Obecnie trwają przygotowania do odbiorów na obu zadaniach. Koniecznie będzie także uzyskanie stosownych pozwoleń na użytkowanie, zatem mimo, że przejście zostanie udostępnione mieszkańcom, w jego pobliżu mogą być prowadzone drobne prace porządkowe.

Poprzedni artykuł

Znamy koncepcję zagospodarowania Polskiego Haka!

Następny artykuł

Kupię, sprzedam i wymienię! Pchli Targ na ulicach Gdyni

powiązane artykuły
Total
0
Share