Przemysłowe laboratorium badające fizykochemiczne parametry procesów technologicznych i właściwości różnych materiałów działa od momentu uruchomienia w Gdańsku elektrociepłowni. Obecnie obsługuje ono dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni. Funkcjonuje w systemie jakości zgodnym z normą PN-EN ISO/EIC 17025:2018-02, co potwierdziła w 2010 roku certyfikacja Polskiego Centrum Akredytacji i kolejne certyfikacje.
Dzięki nowoczesnej aparaturze oraz doświadczonemu personelowi, akredytowane laboratorium elektrociepłowni przeprowadza zaawansowane badania m.in. wody używanej w układach technologicznych i ścieków przemysłowych, węgla kamiennego, ubocznych produktów spalania (popiołu i żużli) oraz próbek z instalacji mokrego odsiarczania spalin – na zawartość różnego rodzaju pierwiastków i związków chemicznych.
Zależy nam, aby produkcja ciepła i energii elektrycznej odbywała się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Obowiązują nas też w tym zakresie coraz bardziej wymagające normy. Badania naszego laboratorium potwierdzają zgodność pracy elektrociepłowni z normami, a akredytacja PCA jest dowodem wysokich kompetencji i jakości technicznej laboratorium, wiarygodności uzyskiwanych wyników badań, ich miarodajności i rzetelności – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. – Przed nami kolejne wyzwania wynikające z europejskiego prawa, dotyczące wdrożenia badań ścieków przemysłowych. Wiąże się to ze zwiększeniem częstotliwości i zakresu monitoringu ścieków, co przekłada się na wzrost liczby próbek i wykonywanych analiz. Prognozujemy, że nasze laboratorium będzie badało dodatkowo blisko 6500 próbek wody i ścieków rocznie – dodała Elżbieta Kowalewska
Badania w laboratorium elektrociepłowni wykonywane są wg norm PN i ISO, a w przypadku próbekz IMOS wg określonej metody referencyjnej. W 2021 roku w laboratorium Elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni zostało przebadanych prawie 14 tys. próbek i przeprowadzono blisko 57 tys. analiz.
źródło: PGE Energia Ciepła