Znamy koncepcję zagospodarowania Polskiego Haka!

Grupa Capital Park sfinalizowała zakup dwóch działek w Gdańsku. Umowa dotyczy gruntów o łącznej powierzchni 1,3 hektara, które są ulokowane na tzw. Polskim Haku. Malowniczo położony cypel jest jednym z najbardziej prestiżowych obszarów w skali aglomeracji. Autorem zwycięskiej koncepcji na zagospodarowanie owego terenu jest pracownia JEMS Architekci.

Warunkowa umowa przedwstępna została parafowana w listopadzie 2020 roku. Dotyczyła ona nabycia udziałów w spółce Projekt I Sp. z o.o., należącej do warszawskiego dewelopera – ECO Classic. Wspomniana spółka jest wieczystym użytkownikiem Polskiego Haka. 31 marca Capital Park podpisał przyrzeczoną umowę na zakup tego terenu. W procesie doradzali eksperci kancelarii Greenberg Traurig oraz firmy MDDP Outsourcing.

Zakończył się trwający 1,5 roku proces nabycia terenów na Polskim Haku. Staliśmy się właścicielem niezwykle pięknie położonych działek, którym już wkrótce nadamy nowe funkcje. Zamierzamy stworzyć z tego miejsca reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Inwestycja, którą projektujemy, będzie nowoczesna, odpowiadająca na oczekiwania i potrzeby szybko rozwijającego się Gdańska, a także realizowana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz zmieniającego się klimatu – powiedział Marcin Juszczyk – członek zarządu w Grupie Capital Park.

Jak będzie wyglądał Polski Hak?

Polski Hak to obszar znajdujący się przy ulicy Sienna Grobla – położonej wzdłuż nabrzeża, nieopodal Głównego Miasta. Teren jest atrakcyjny ze względu na lokalizację u zbiegu dwóch rzek – Motławy oraz Martwej Wisły. Ważnym walorem owego miejsca jest również imponująca panorama o charakterze portowo-nabrzeżnym. Grupa Capital zorganizowała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie prestiżowego miejsca. O zwycięstwo walczyło sześć pracowni, a autorem najlepszej koncepcji okazała się pracownia JEMS Architekci. Czym charakteryzuje się owa koncepcja?

Wizualizacja konkursowa – widok od strony Motławy/JEMS Architekci

W projekcie dominuje funkcja mieszkaniowa, którą uzupełnia element lokali handlowo-usługowych, umiejscowionych w parterach obiektów. Kluczowym aspektem pozostaje jednak otwarta promenada rekreacyjna, z której będą korzystać nie tylko mieszkańcy ekskluzywnego osiedla, ale także mieszkańcy Gdańska oraz turyści. W jej sąsiedztwie nie zabraknie również strefy restauracyjnej. Uwagę przykuwa również zagospodarowanie zieleni oraz zaprojektowanie pomostów dla cumowanie małych jednostek pływających, które zostaną usytuowane od strony Martwej Wisły. Cała koncepcja została zaprojektowana w taki sposób, aby z większości mieszkań rozciągał się widok na rzekę.

Aktualnie trwają prace nad koncepcją wielobranżową. Kolejnym krokiem będzie procedura uzyskania decyzji środowiskowej, która umożliwi otrzymania pozwolenia na budowę. Jej rozpoczęcie jest uzależnione od procesów administracyjnych, ale start prac zaplanowano na początek 2024 roku.

Poprzedni artykuł

Pola Nadziei na Pomorzu. Poznaliśmy rezultat zbiórki!

Następny artykuł

Zmiany w sercu Gdańska. W planach kolejna inwestycja

powiązane artykuły
Total
0
Share