Znamy oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych na Pomorzu, Warmii i Mazurach

Poznaliśmy rezultaty II tury wyborów samorządowych. Według danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, frekwencja wyniosła 44.06%. My wzięliśmy pod uwagę wyniki związane z Warmią, Mazurami oraz Pomorzem.

Gdynia

Emocje dotyczyły przede wszystkim największych miast. Wśród nich znalazła się Gdynia. W Mieście Morza zwycięstwo w II turze wyborów odniosła Aleksandra Kosiorek startująca z listy Gdyńskiego Dialogu. Nowa Prezydent Miasta Morza uzyskała 62.49% głosów, pokonując Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej, na którego głosy oddało 37.51% mieszkańców Gdyni. Przypomnijmy – Aleksandra Kosiorek zastąpi na fotelu prezydenckim Wojciecha Szczurka, który sprawował tytułową funkcję przez kilka kadencji.

Słupsk

W Słupsku w ramach pojedynku II tury wyborów zwyciężyła dotychczasowa prezydent – Krystyna Danilecka-Wojewódzka z KWW Krystyna Danileckiej-Wojewódzkiej, uzyskując 62.80% głosów. Jej rywal – Paweł Szewczyk z KO zgromadził na swoim koncie 37.20% głosów. O ile przewaga Danileckiej-Wojewódzkiej robi duże wrażenie, o tyle wrażenia nie robi frekwencja, która w przypadku Słupska wyniosła 31.20%.

Kościerzyna

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała również oficjalne rezultaty wyborów dotyczących burmistrza Kościerzyny. Zwycięzcą został Dawid Jereczek (KWW Forum Dialogu Kościerzyna), który może się pochwalić wynikiem na poziomie 57.71%, co przy danej frekwencji sprawia, że na Jereczka głosowało równo 5000 mieszkańców Kościerzyny. Nieco mniej, bo 42.29% głosów uzyskał Marcin Majewski – KWW Moje Miasto.

Tczew

Zmiany w Tczewie. Dotychczasowy burmistrz – Mirosław Pobłocki musi ustąpić miejsca Łukaszowi Brządkowskiemu. Pobłocki w ramach II tury wyborów zanotował rezultat na poziomie 33.96%, zaś jego rywal – przedstawiciel KWW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa – 66.04%.

Wejherowo

Wejherowo: o włos, ponieważ o niespełna 5% zwycięża Krzysztof Hildebrandt z KWW Wolę Wejherowo Krzysztofa Hildebrandta. Dotychczasowy prezydent pokonuje zatem Macieja Bulczaka z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 47.7% głosów. Różnica pomiędzy oboma panami wyniosła zaledwie 649 głosów.

Warmia i Mazury

Olsztyn

Przenosimy się na Warmię, a mówiąc ściślej – do Olsztyna, gdzie wygrywa Robert Szewczyk z Koalicji Obywatelskiej z rezultatem 53.45%. Tym samym drugą lokatę zajmuje Czesław Małkowski z KWW Czesława Jerzego Małkowskiego z wynikiem 46.55%. Warto przypomnieć, że Małkowski był prezydentem Olsztyna w latach 2001-2008. Stracił stanowisko w wyniku referendum zorganizowanego kilka miesięcy po aresztowaniu i postawieniu mu zarzutów.

Elbląg

W Elblągu podobnie jak w Olsztynie zwycięża przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej. Nowym prezydentem Elbląga będzie Michał Missan, który uzyskał 57.92% głosów. Jego rywal – Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości zanotował rezultat na poziomie 42.08%.

Olecko

Przez najbliższą kadencję burmistrzem Olecka będzie Karol Sobczak. Przedstawiciel KWW Jesteśmy Samorządni zwyciężył niewielką przewagą głosów zwycięża z Anetą Milczarek (KWW Mała Ojczyzna Olecko). Rywale o fotel burmistrza zdobyli kolejno: 52.3% i 47.47%. Różnica głosów wyniosła w tym przypadku 346.

Gołdap

W Gołdapi 57.54% czyli 3379 głosów zdobywa Konrad Kazaniecki z KWW Przyszłość Gołdapi. Ten wynik pozwala mu zasiąść w fotelu burmistrza na najbliższe lata. Kazaniecki w walce o wspomniany fotel pokonuje Piotra Bartoszuka, który uzyskał 2493 głosy, co dało mu 42.46%.

Pisz

Na koniec zaglądamy do Pisza. W warmińsko-mazurskim mieście wygrywa Dariusz Kiński (KWW Dariusza Kińskiego), który uzyskuje rezultat na poziomie 57.25%. Kiński wygrywa tym samym z Andrzejem Zadrogą (KWW Porozumienie Samorządowe). Zadroga zanotował wynik 42.75%.

foto główne: M. Czernek – gdynia.pl

Poprzedni artykuł

Kokosanka. Królowa pingwinów z gdańskiego ZOO

Następny artykuł

Nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego. Inwestycja o wartości ponad 16 milionów!

powiązane artykuły
Total
0
Share