Znamy rezultaty przetargu! Gdańsk wybrał dostawcę energii elektrycznej!

Po tym, jak pod koniec września 2022 nie rozstrzygnięto przetargu na dostawcę energii w Gdańsku, tegoroczne postępowanie również stało pod znakiem zapytania. Po przetargu, w którym wpłynęły dwie oferty, metropolitalna grupa zakupowa wybrała partnerów, którzy będą dostarczali energię elektryczną na potrzeby miast w regionie.

Dzisiaj wpłynęły oferty na zakup energii dla naszej grupy zakupowej. Ta informacja oczywiście cieszy, ale musimy pamiętać, że jesteśmy w trochę innej sytuacji prawnej, niż w roku poprzednim. Podpisując umowę na dostawę energii dla Gdańska, w roku 2023, mieliśmy przez rząd zagwarantowaną cenę maksymalną. Niestety, póki co, informacji o cenie maksymalnej na 2024 rok nie ma.

Aleksandra Dulkiewicz

O niepewnościach w zakresie cen energii wspominał również Piotr Borawski, zastępca prezydent.

Żyjemy w czasach bardzo dużej niepewności – mówił podczas konferencji Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Ta niepewność jednak nie sprzyja temu, w jaki sposób realizujemy usługi dla naszych mieszkańców. Są to usługi, które bardzo często wymagają właśnie energii elektrycznej, jak komunikacja miejska, dostarczanie wody, odbiór ścieków, czy oświetlenie ulic. Ciężko w takich czasach zarządzać finansami oraz realnie i odpowiedzialnie planować budżet.

fot. Grzegorz Mehring

Przetarg na dostawę energii ogłaszany jest co roku w okresie wakacyjnym. W poprzednim roku, ze względu na monitorowanie sytuacji na rynku energii elektrycznej pod kątem zmian legislacyjnych, przetarg został ogłoszony we wrześniu, a i tak nie udało się go rozstrzygnąć. W rezultacie podpisano umowę z wolnej ręki, z zagwarantowaną ceną maksymalną 785 zł brutto/MWh.

Dla nas, z punktu widzenia zarządzania finansami publicznymi, istotne jest, że w roku poprzednim, po nierozstrzygniętym przetargu, wynegocjowaliśmy taką ofertę, która pozwoliła nam korzystać z giełdowych cen energii. Oznaczało to, że jeśli cena prądu na giełdzie była niższa, niż ta zagwarantowana przez rząd, korzystaliśmy z niej, płacąc tym samym mniej.

Piotr Borawski

Dzięki indywidualnym negocjacjom cen z Energa Obrót i podpisaniu umowy w oparciu o średnią cenę energii na giełdzie w danym miesiącu, Gdańsk zakupił energię elektryczną o około 50 zł taniej, niż cena maksymalna. Dzięki temu udało się zaoszczędzić 5,5 mln zł dla samego Gdańska, natomiast dla całej grupy zakupowej, to już prawie 8 mln zł.

We wtorek nastąpiło oficjalne otwarcie kopert w przetargu na zakup energii elektrycznej dla całej grupy zakupowej na rok 2024.

Przetarg rozpisany był na dwie części – część pierwsza dotyczyła zamówienia konkretnej ilości energii dla całej grupy zakupowej, część druga natomiast domówienia dodatkowej ilości MWh, w przypadku większego zużycia. Wpłynęły dwie oferty – na część pierwszą dokumenty złożyli Energa Obrót S.A i PGE Obrót S.A. Na część drugą wpłynęła natomiast jedna oferta z Energa Obrót S.A.

Aleksandra Dulkiewicz

Najtańszą ofertę w przetargu złożyło PGE Obrót S.A z ceną jednostkową dla gmin 710 zł netto/MWh. W przypadku domówienia dodatkowej ilości energii cena jednostkowa wyniesie 813,5 zł netto. Zanim jednak będziemy mieć pewność wygrania najtańszej oferty trzeba poczekać na zakończenie procedury oceny ofert.

Metropolitalna grupa zakupowa

Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdański Ogród Zoologiczny oraz ponad 50 gmin i powiatów otaczających miasto.

Grupa zakupowa, w ramach której kupujemy energię to jedno z tych działań, które pokazują jak bardzo metropolia jest potrzebna – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Jest to nasze działanie, które koordynujemy jako Gdańsk, niestety nie mając do tego narzędzi ustawowych. Od kilku lat wspólnie kupujemy energię dla gmin, ale także dla jednostek, które działają na naszym obszarze. Jednym z takich obiektów jest chociażby Zamek w Malborku.  

W tym roku z grupy zakupowej odszedł Port Lotniczy, który zdecydował się poszukać dostawcy na własną rękę. Przystąpiły jednak kolejne podmioty, m.in. gmina i miasto Sztum oraz gminy posiadające instalacje fotowoltaiczne tak jak Rumia.

źródło: UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Andrzej Abako: Na Szlaku Świętej Warmii cały czas coś się dzieje

Następny artykuł

Pomorskie akcenty na Semicon Taiwan 2023

powiązane artykuły
Total
0
Share