Żuławy: Wąskie tory, szerokie perspektywy

Żuławska Kolej Wąskotorowa nie musi się ograniczać do pełnienia roli turystycznej atrakcji. Niebawem może się okazać cennym ogniłem transportowego łańcucha regionu. Wszystko za sprawą projektu jej rewitalizacji, która będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Historia żuławskiej kolei jest jedną z najbujniejszych historii pomorskiego transportu. Jeszcze w latach 80. minionego stulecia cały obszar Żuław był pokryty gęstą siecią torów wąskotorowych. Kolej transportowała towary, ale też ludzi – w sezonie wakacyjnym byli to głównie turyści, natomiast poza sezonem – z tytułowego rodzaju transportu korzystali mieszkańcy Żuław oraz Mierzei Wiślanej. Kolej dowoziła uczniów do szkół i pracowników do zakładów. Niestety – w latach 90. doszło do wielu zmian na rynku połączeń kolejowych i zmiany te nie oszczędziły wspomnianego obszaru.

Transportowa rewolucja sprawiła, że przetrwało tylko kilka połączeń okresu letniego – między innymi na linii Nowy Dwór Gdański-Stegna-Sztutowo-Prawy Brzeg Wisły. Plany związane z modernizacją kolei żuławskiej mogą ożywić ten rodzaj transportu nie tylko w perspektywie turystycznej, ale także pod kątem potrzeb lokalnych. Umowa na dofinansowanie projektu została podpisana kilka dni temu w Nowym Dworze Gdańskim.

Fot. Urząd Marszałkowski

Co wiemy na temat projektu?

W ramach projektu zostanie wykonana dokumentacja przygotowawcza projektu rewitalizacji infrastruktury Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Obejmie ona odcinki Prawy Brzeg Wisły – Stegna Sztutowo oraz Stegna – Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz. Kolejowe trasy zostaną szczegółowy zinwentaryzowane, a eksperci przygotują studium wykonalności, które pokaże zakres niezbędnych do wykonania prac oraz ich koszt. Sporządzony będzie także raport oddziaływania na środowisko. Całość ma dać odpowiedź na to, jak zrealizować inwestycję, aby zwiększyć potencjał przewozowy kolei.

Kolej wąskotorowa może być ważnym elementem sieci transportowej regionu, koleją dojazdową obsługującą część powiatu nowodworskiego. Ten projekt daje nadzieję nie tylko na modernizację, ale i na rozwój kolei – podkreśla Mieczysław Struk. Na podstawie dokumentacji będziemy modernizować kolej wąskotorową na Żuławach. Bardzo nam na tym zależy. To przecież wyjątkowa kolej i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Pomorza – dodaje Marszałek Województwa Pomorskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski

Ten projekt to przejście z XIX do XXI wieku. Zupełnie nowe spojrzenie na układ komunikacyjny. Warto, aby Żuławy dostały najnowocześniejszy środek transportu o wysokim komforcie podróży. Jednym z elementów studium jest też sprawdzenie możliwości rozwoju sieci ŻKD. To np. wjazd pociągiem na wał wiślany w Mikoszewie, czy przeprowadzenie kolei przez Stegnę i Sztutowo bliżej plaży – podkreślał Paweł Pleśniar – wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, które odpowiada za ŻKD.

Poprzedni artykuł

Partner Konferencji: Projekt Rybaki-Łańsk

Następny artykuł

Partner Konferencji: ACCESSMEDICA

powiązane artykuły
Total
0
Share