Ogromne wyróżnienie dla Gdyni! – To zasługa całej społeczności miasta

Organizacja LivCom we współpracy z Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Regionalnego (UNCRD) i Międzynarodowym Towarzystwem Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP) wyróżniła najlepiej zarządzające zasobami lokalnymi i rozwojem miasta na świecie. Wśród nich znalazła się Gdynia.

LivCom Awards to największy na świecie konkurs dla społeczności lokalnych, który koncentruje się na zarządzaniu środowiskiem i tworzeniu społeczności przyjaznych dla życia. Celem LivCom Awards jest zachęcanie do najlepszych praktyk, innowacji i przywództwa w tworzeniu tętniącej życiem, zrównoważonej środowiskowo społeczności, która poprawia jakość życia – piszą organizatorzy. Konkurs LivCom wyłania najlepiej zarządzające zasobami lokalnymi i rozwojem miasta na świecie, by mogły upowszechniać swe dobre praktyki.

Jury LivCom Awards ocenia projekty pod kątem kilkunastu celi dla zrównoważonego rozwoju ustalonych przez ONZ. Ważne są m.in. akcje dla klimatu, zdrowy tryb życia, innowacje i odpowiedzialne zarządzanie.
Co roku do konkursu zgłaszają się setki miast i projektów z kilkudziesięciu krajów. Do finałów 2023 zakwalifikowano łącznie 22 miasta (w tym Gdynię) i 33 projekty z 24 krajów z całego świata.

W tym roku dla jury szczególnie ważna była realizacja działań skupiających się na inkluzywności, czyli budowaniu miasta przyjaznego dla każdego mieszkańca, niezależnie od wieku, pełnosprawności, poglądów czy pochodzenia. Pokazaliśmy szereg inicjatyw skierowanych do osób starszych, dostępności przestrzeni publicznych, komunikacji, instytucji kultury, edukacji, dbałości o tereny zielone, odpowiedzialnego budownictwa – to wszystko sprawiło, że Gdynia została tak wysoce nagrodzona – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i dodaje, że jakość życia w mieście zależy od tego, czy zbudowane jest z myślą o każdym bez wyjątku mieszkańcu.

Gdynia w swoim zgłoszeniu konkursowym pokazała, że właśnie taka jest – przyjazna dla każdego, i przekonała jurorów, że jest najbardziej przyjaznym do życia miastem o populacji między 150 a 400 tys. Tym samym zdobyła I – złotą nagrodę w kategorii D. I choć tematem przewodnim LivCom 2023 była przyjazność dla seniorów, to nagroda jest za całokształt działań i polityk miasta na rzecz dobrostanu mieszkańców.

fot. UM Gdynia

To prestiżowe wyróżnienie to zasługa całej społeczności miasta. Ta nagroda potwierdza, że cała społeczność Gdyni jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla innych – podkreśla Prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. Każdego dnia podejmujemy szereg działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które przeplatają się w całej tkance miejskiej. Wszystko po to, aby mieszkańcom Gdyni żyło się coraz lepiej.

To prestiżowe wyróżnienie to zasługa całej społeczności miasta. Ta nagroda potwierdza, że społeczność Gdyni jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla innych.

Wojciech Szczurek

W kategorii E (populacja powyżej 400 tys.) zwyciężyło Abu Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kategorii C (populacja 75 001-150 000) triumfowało Torres Vedras z Portugalii, w kategorii B (populacja 20 001-75 000) kolejne portugalskie miasto Águeda, a w kategorii A (liczba ludności do 20 000) społeczność Mizhi z chińskiego Tajpej.

Wielkie uznanie należy się samorządowym jednostkom i ich pracownikom, którzy na co dzień wdrażają działania które zostały nagrodzone w konkursie. Nie zapominajmy też o mieszkańcach i organizacjach pozarządowych, które aktywnie na co dzień włączają się w rozliczne miejskie inicjatywy. Przez szereg lat wypracowaliśmy we współpracy z lokalną społecznością rozwiązania unikatowe, w wielu miastach wciąż będące wyzwaniami do pokonania. Ta nagroda to nagroda dla wszystkich mieszkańców Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Współorganizatorem 21. edycji LivCom Awards był Międzynarodowy Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Starzenia się (UN-INIA). Nic dziwnego, bowiem tematem przewodnim tegorocznych finałów LivCom było „Miasto przyjazne osobom starszym”. Dlatego istotne było, by przystępując do konkursu pokazać szereg inicjatyw skierowanych do osób starszych. A tych w Gdyni nie brakuje.

Działania na rzecz osób starszych

Pokazano więc działania Centrum Aktywności Seniora (CAS) i Gdyńskiej Rady ds. Seniorów. Przedstawiono też takie inicjatywy skierowane do osób starszych, jak domy dziennego pobytu dla seniorów w CAS, Uniwersytet Trzeciego Wieku (także z zajęciami online), liczne wydarzenia, programy i formy wsparcia organizowane w CAS oraz w 27 klubach, oferujących szeroki wachlarz zajęć – sportowych, edukacyjnych, artystycznych czy integrujących. A także Wieloletni Program Wspierania Seniorów i Zdrowego Starzenia się na lata 2022-2025, który wspiera seniorów w dbaniu o dobre samopoczucie i codzienną aktywność, uczestniczeniu w życiu społeczności lokalnej oraz wspieraniu działań umożliwiających udział w procesach decyzyjnych.

fot. Przemysław Kozłowski/ UM Gdynia

Ale to nie wszystko. Gdyńskie zgłoszenie konkursowe pokazywało całe spektrum działań i polityk włączających miasta – w kategoriach od zarządzania przestrzeniami zielonymi, poprzez partycypację społeczną i kulturę aż po rozwiązania dotyczące zdrowia, edukacji, zrównoważonego rozwoju i innowacji.

Tegoroczne nagrody dla Gdyni to kolejne już uznanie pracy nad jakością życia w mieście. W 2021 roku Gdynia otrzymała brązową nagrodę w dziedzinie miejskich projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju, a w 2019 w swojej kategorii populacyjnej także brązowy medal. Warto zauważyć, że wśród finalistów LivCom Award 2023 znalazły się także dwa inne polskie miasta – Katowice, które zgarnęły srebro w kategorii E oraz Ostrów Wielkopolski, wyróżniony brązową nagrodą w kategorii projektów środowiskowych.

  • źródło: UM Gdynia
  • foto główne:  Foto Podróże WorldisBeautiful.eu / Gdynia w obiektywie
Poprzedni artykuł

Weekend na sportowo! Mnóstwo atrakcji na Polsat Plus Arenie!

Następny artykuł

Unia Europejska zabroni używania pomp ciepła? Fakty i mity o pompach ciepła

powiązane artykuły
Total
0
Share