Konkurs ogłoszono kilka miesięcy temu – w lipcu. Dziś z kolei oficjalne zaprezentowano jego rezultaty, które ogłosiła Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska. W ocenie konkursowej kluczowym priorytetem okazała się spójność przestrzeni, która podporządkuje się wizji urbanistycznej, jednocześnie poprawiając dostępność i estetykę tego miejsca.
Mamy do czynienia z przestrzenią, która jest szalenie ważna dla Gdańska. Jest elementem naszego DNA. Nie tylko elementem historii, najpierw krwawej, a później pokojowej i radosnej, miejscem, gdzie różne ważne rzeczy się działy, ale też miejscem, gdzie widzimy, jak zmienia się charakter tej części miasta – mówiła Aleksandra Dulkiwicz, cytowana przez portal gdansk.pl.
Laureaci konkursu
W tytułowym konkursie wzięło udział ostatecznie 13 prac. Jak podkreśliła dr Monika Arczyńska, która zasiadła w sądzie konkursowym – na uwagę zasługuje różnorodne podejście twórców oraz fakt, że wspólnym motywem zgłoszonych projektów było przeciwstawienie się betonozie. Trzy z prac otrzymały nagrody, a dwie z nich – wyróżnienia.
Głównym laureatem okazała się pracownia APA Wojciechowski Architekci Pracownia, w skład zespołu konkursowego weszli: Szymon Wojciechowski, Dżafar Bajraszewski, Yaroslaw Panasevych, Hubert Natroff, Michalina Dutkowska, Nadia Surowiec, Viktoriia Sliusarenko, Vikor Shupliak, Ostap Ivaniv. Drugie miejsce otrzymała koncepcja autorstwa zespołu tworzonego przez Tomasza Bekasa, Alicję Maculewicz, Jan Matusewicza. Trzecie miejsce zajął Sławomir Kopa.
Pierwsze wyróżnienie przypadło zespołowi w skład którego wchodzili: Łukasz Modrzejewski, Jakub Kozaczenko, Konrad Zaborski. Drugie wyróżnienie trafiło do rąk osób z zespołu tworzonego przez Roman Ruczyńskiego, Łukasz Bugalskiego i Barbarę Bugalską.
- źródło: gdansk.pl
- ilustracja: APA Wojciechowski Architekci/ za gdansk.pl