Samorząd województwa i władze Gdańska wspólnie przygotują ważny projekt

W Gdańsku powstanie nowoczesny system transportu kolejowego. Linia, która połączy Śródmieście z dynamicznie rozwijającymi się południowymi dzielnicami miasta stanie się alternatywą dla transportu samochodowego. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie przez samorząd województwa pomorskiego oraz władze Gdańska.

Umowę współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej PKM Południe podpisali 20 listopada 2023 roku marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Leszek Bonna, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydent Grzegorz Grzelak oraz Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zgodnie z umową Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk będą współfinansować opracowanie dokumentacji projektowej PKM Południe, która ma powstać w latach 2023-2026. Jej szacunkowy koszt wynosi 50 mln zł, z czego 28 mln zł to wkład Gdańska, wniesiony do projektu poprzez dokapitalizowanie spółki PKM. Środki te Gdańsk przekazywać będzie samorządowej spółce sukcesywnie w latach 2023-2026, docelowo obejmując w niej ok. 7,5% udziałów.

Nie boję się powiedzieć, że to epokowa inwestycja. Chcemy usprawnić transport zbiorowy do intensywnie zamieszkałych dzielnic.

Mieczysław Struk
Fot. Jacek Sowa/UMWP

Z podpisanej umowy cieszy się również Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

Dzisiejsza decyzja władz województwa i miasta to kolejny duży krok, po opracowaniu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, przybliżający nas do realizacji PKM Południe.

Grzegorz Mocarski

Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, przetarg zostanie ogłoszony już wkrótce.

Przetarg będzie dotyczył opracowania dokumentacji projektowej I etapu oraz uzyskanie wszelkich decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu prac. Składać się on będzie z trzech zadań. Pierwsze to „zadanie kolejowe” polegająca na budowie linii kolejowej 250 na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Kowale.  Dwa pozostałe to „zadania drogowe”, które obejmują budowę bezkolizyjnych przejazdów nad magistralą E-65 oraz nad Traktem św. Wojciecha i tzw. Nową Sandomierską oraz budowę II etapu ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

PKM Południe

Warto przypomnieć, czym jest projekt PKM Południe. Chodzi o stworzenie w Gdańsku systemu kolejowego transportu publicznego, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko stolicę województwa, ale cała aglomerację. A będzie to możliwe dzięki budowie zupełnie nowej linii kolejowej prowadzącej ze Śródmieścia Gdańska do południowych dzielnic miasta.

Jak patrzymy na Gdańsk Południe gminę Kolbudy czy Pruszcz Gdański, widzimy, że jak kania dżdżu potrzebują one sprawnej komunikacji. Jest jednak jeszcze druga rzecz. Zależy nam, aby inwestycja zmieniła oblicze obszarów miasta. Że Gdańsk Południe nie będzie tylko sypialnią miasta, ale chcemy, aby wokół przystanków powstały centra usług, miejsca pracy, ale również przestrzenie dla spotkań. To ma być zmiana rewolucyjna.

Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska

Trasa PKM Południe rozpoczynać się będzie na stacji Gdańsk Śródmieście, a w pierwszym etapie pociągi dojadą do przystanku Gdańsk Kowale.

  • źródło: UMWP
  • foto główne: PKM
Poprzedni artykuł

Gdańsk: Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Placu Solidarności!

Następny artykuł

Liderzy krajowych lotów. Listę otwiera miasto z Pomorza!

powiązane artykuły
Total
0
Share