Kontrowersje wokół kładki. “Pomyliliście Oliwę z Malborkiem”

Powraca pomysł realizacji kładki nad torami, która miałaby łączyć peron SKM Gdańsk-Oliwa z Przymorzem. Projekt, który uwzględnia wytyczne konserwatorskie wzbudza mnóstwo kontrowersji wśród internautów oraz mieszkańców Gdańska.

Warto przypomnieć, że koncepcja budowy wspomnianej kładki została ogłoszona już w 2019 roku, gdy rozpoczęła się realizacja położonego obok biurowca Format. Budynek znajdujący się tuż przy stacji Gdańsk-Oliwa został oddany do użytku niespełna dwa lata później. A kładka? Jak nie było – tak nie ma.

Powodem jest lokalizacja tytułowego obiektu. Kładka znajduje się na granicy dwóch obszarów – miejskiego oraz kolejowego. Inwestor – marka Torus uzyskała pozwolenia na budowę kładki zarówno ze strony UM Gdańsk, jak i od Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednak do realizacji projektu niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego w zakresie zejścia na peron – co podkreśla na łamach portalu trójmiasto.pl – Edyta Korycka – Dyrektor działu planowania inwestycji w firmie Torus.

Obszar dworca znajduje się w układzie urbanistycznym Oliwy, w związku z czym wymagane było uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego w zakresie zejścia na peron – dodaje Edyta Korycka. Z uwagi na przeciągające się procedury uzyskania pozwolenia konserwatorskiego konieczne stało się wykonanie projektu budowlanego zamiennego na terenie miejskim, uwzględniającego wytyczne konserwatorskie – dopasowanie stylistyki w niektórych detalach, aby dostosować cały projekt do tych wytycznych i ujednolicić wygląd przyszłej kładki.

czytamy na łamach portalu trójmiasto.pl

Z końcem września Torus złożył wniosek o pozwolenie na projekt zamienny, który aktualnie jest rozpatrywany. Projekt ten został opublikowany w mediach społecznościowych i wzbudza wiele kontrowersji. Opinie internautów w przeważającej części są negatywne. Widać to między innymi pod postem stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, opublikowanym na Facebooku.

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przerażające jest to, że pozwoliliście na zniszczenie oryginalnych zabytkowych kafli na tym dworcu i jednocześnie uzgadniacie projekt rodem z taniego tematycznego parku rozrywki.

Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na portalu Facebook.

KLIKNIJ i zobacz cały post!

grafika: materiały inwestora

Poprzedni artykuł

Znana marka bije rekordy sprzedażowe. Dobre wyniki dotyczą również 3miasta!

Następny artykuł

Sztorm stulecia na Bałtyku. Czy jesteśmy zagrożeni powodzią?

powiązane artykuły
Total
0
Share