Nowa mieszkanka oliwskiego ZOO

Do Oliwy przyjechała z Budapesztu. Jej imię z języka arabskiego oznacza “wzniosłość”. Kim jest Alia? Nowa mieszkanka gdańskiego ZOO?

Licytacja imienia podczas tegorocznego finału WOŚP zakończyła się niebagatelną kwotą 11 600 zł.

Wybraliśmy imię Alia, co z języka arabskiego oznacza niebo albo wzniosłość. Noszące je są silne, odważne, inteligentne i bardzo lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Jest to więc doskonałe imię dla żyrafy, która w przyszłości być może zostanie mamą – wyjaśniała wybór Agata Penkala, przedstawicielka firmy MDR Inwest Sp. z o.o. – Wzięliśmy udział w aukcji, bo bardzo kochamy zwierzęta i od zawsze wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a możliwość nadania imienia żyrafie uznaliśmy za pomysł oryginalny i ponadczasowy.

fot. D. Paszlinski

 Po ponad 16 latach od otwarcia żyrafiarni jest to dla nas historyczna chwila, progi tego pawilonu przekroczyła dziewczyna. Zaczynamy hodowlę żyraf, której wcześniej w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym nie było – mówiła Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Na pewno na potomstwo przyjdzie nam trochę poczekać, ponieważ sama ciąża trwa około 450 dni.

Aktualnie w Gdańsku mieszka dwóch kawalerów: Wiechu i Aki. Wiechu przyjechał do Gdańska w 2008 roku jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Ma 17 lat, jest już żyrafim staruszkiem, czeka go w Gdańsku spokojna emerytura. W ciągu ostatnich dwóch lat z naszego miasta wyjechały dwa samce, które założyły własne rodziny (Ignaś do Chorzowa, a Gienek do Beekse Bergen w Holandii). Akintunde zdrobniale nazywany Aki urodził się  12 lat temu w Emmen w Holandii. To właśnie on został wytypowany przez koordynatora gatunku do roli samca czołowego. Do kolegów dołączyła teraz samica prosto z Budapesztu.

To był bardzo wymagający transport, który trwał ponad dobę, do tego musiała być również dodatnia temperatura, dlatego cała operacja była trzykrotnie przekładana – wyjaśnił Andrzej Gutowski, kierownik działu hodowlanego i zwierząt kopytnych. – Żyrafa podróżowała na stojąco, nie kładła się, ale już dziś nie widać po niej żadnego zmęczenia.

Fot. D. Paszlinski

 Nowe, gdańskie imię żyrafy to Alia. Urodziła się 01.01.2017, jest córką Santany i Akina.

Żyrafie ciekawostki

Żyrafa ugandyjska zajmuję tereny sawannowe w Afryce Wschodniej. Od 2016 jest klasyfikowana jako gatunek narażony na wyginięcie. Żyrafy żyją w niewielkich grupach lub samotnie. Liczba żyraf w grupie może wahać się od jednego do 66 osobników. Z reguły dzielą się na grupy jednopłciowe lub matki z dziećmi. Są aktywne głównie rano i wieczorem. Większość dnia spędzają na poszukiwaniu pokarmu i potrzebują niewiele snu – mniej niż 5 godzin. Często pasą się w towarzystwie, zebr, antylop i strusi, dzięki czemu zwierzęta w grupie są bardziej bezpieczne i mogą się nawzajem ostrzegać o niebezpieczeństwie. Duże drapieżniki są w stanie zagrozić jedynie młodym osobnikom. Dorosła żyrafa jednym kopnięciem może zabić lwa.

Podstawowym pokarmem są liście i młode pędy akacji, uzupełnienie diety stanowią kwiaty i owoce. W ciągu dnia żyrafa może zjeść ponad 50 kg liści! Dorosła żyrafa osiąga masę ciała od 830 do 1200 kg. Ciąża u żyrafy trwa ok. 450 dni. Młode pozostaje z matką do 22 miesiąca życia. W środowisku naturalny żyją średnio 10 lat, a w ogrodach zoologicznych dożywają nawet do ponad 20 lat. Żyrafy są świetnie przystosowane do życia w trudnych warunkach. Mają bardzo dobry wzrok i słuch, dzięki systemowi termoregulacji nie grozi im przegrzanie.
W walce pomiędzy sobą żyrafy używają swoich szyj i ossikonów (rogi). Najczęściej można to zaobserwować u samców.

źródło: UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Gdynia: Popularna konstrukcja zostanie poddana naprawom

Następny artykuł

Ważne wyróżnienie dla Miasta Morza w obszarze edukacji

powiązane artykuły
Total
0
Share