Gdynia: Oficjalne otwarcie Centrum Offshore

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył nowoczesny ośrodek badawczy Offshore. Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu.

Offshore to niezwykle nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny dający możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Ważnym atutem jest świetna lokalizacja inwestycji, otóż Centrum znajduje się bezpośrednio przy Nabrzeżu Wisłoujście. Umożliwia to postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i dla kontrahentów. Ponadto budynek Offshore Uniwersytetu Morskiego będzie główną siedzibą Instytutu Morskiego UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które zajmują się kształceniem kadr menadżerskich m.in. poprzez prowadzenie pierwszych w Polsce podyplomowych studiów Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore. Możliwość rozwoju energetyki wiatrowej na morzu jest przyszłością dla pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Istotnym elementem działań Instytutu Morskiego będzie rozwój energetyki wiatrowej. To bardzo ważne działanie z punktu widzenia ekologii, ale też istotne działanie dotyczące kształcenia młodych ludzi. Daje możliwości kształcenia przyszłych kadr na najwyższym poziomie, a w połączeniu z wysokim poziomem badań naukowych daje markę i jakość, która wzmocni siłę polskiej nauki.

Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni

Co oferuje nowe Centrum Offshore?

W budynku znajdują się akredytowane laboratoria dostosowane do nowoczesnej gospodarki morskiej: geotechniczne, ekologiczne i elektroniczne. 

Ponadto w ośrodku powstało:

  • Około 200 stanowisk pracy
  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
  • Nowoczesna macierz dyskowa o pojemności 1,0 PB
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m

Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2021 roku i kosztowała blisko 64 miliony złotych, a zrealizowała ją firma Budimex. Centrum zyskało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

Marzec na Obcasach. Znamy szczegóły akcji!

Następny artykuł

Gdańsk: Inwestycja za ponad 140mln złotych!

powiązane artykuły
Total
0
Share