Szklany Okręt. W Gdańsku powstanie imponujący biurowiec!

Agencja Rozwoju Pomorza rozpoczyna inwestycję ważną dla pomorskich przedsiębiorców. Główne agencje samorządowe, przeznaczone do ich obsługi otrzymają jeden, wspólny adres: Gdańsk Letnica, ul. Sucha 12

Cieszyć się mogą też mieszkańcy Letnicy, dwa piętra budynku przeznaczone zostaną na różnego rodzaju usługi m.in. czasu wolnego. Budowa wpisuje się w nowy wizerunek tej, niegdyś zaniedbanej dzielnicy. Dziś kończy się tam rewitalizacja starej części, powstaje mnóstwo nowych apartamentowców i przybywa mieszkańców. W obecnym czasie to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Gdańska.  – Gdy Letnica zostanie w pełni zagospodarowana to nie będzie typowa sypialnia, tylko kolejne małe centrum miasta z kawiarniami, sklepami, usługami i infrastrukturą bankową czy oświatową – mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.

Wizytówka Pomorza

Firma architektoniczna TPF, która wygrała przetarg na projekt Letnica Office, kończy już przygotowywanie dokumentacji i wkrótce inwestor rozpocznie starania o pozwolenia budowlane. Powierzchnia użytkowa biurowca to około dziewięć tysięcy dwieście metrów. Budynek będzie zasilany w technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii typu panele fotowoltaiczne. Będzie tam pięć kondygnacji naziemnych i jedna podziemna na potrzeby parkingu. Sam projekt wydaje się ambitny i budynek może stać się, obok już ikonicznego stadionu wizytówką nie tylko dzielnicy, ale i całego Pomorza. Z morzem kojarzy się opływowy kształt elewacji czy zielone tarasy.

Jeżeli ktoś ma takie wrażenie, to jako architekt mogę się tylko cieszyć. Bo te nawiązania nie są bezpośrednie, to raczej tylko takie niuanse – tłumaczy Dariusz Leszczyński, główny projektant budynku i szef Działy Architektury firmy TPF.

Pomysłowe jest też przeznaczenie biurowca. Ma skupić wszystkie usługi jakie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prowadzi dla przedsiębiorców – od zdobywania funduszy europejskich czy tanich kredytów po różnego rodzaju działalność edukacyjną. Swoje siedziby będa miały tu m.in. Agencja Rozwoju Pomorza, Pomorski Fundusz Rozwoju, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pomorski Fundusz Pożyczkowy czy Wojewódzki Urząd Pracy.

fot. ARP

Usługi dla mieszkańców

Przestronne lobby biurowca zostało zaprojektowane nie tylko z myślą o klientach tych samorządowych agencji ale także dla osób korzystających z ulokowanych w budynku usług, np. siłowni, przychodni czy kawiarni.

Nadzór nad kolejnymi etapami inwestycji ma Grupa Zarządzająca Pomerania.

Jesteśmy spółką córką ARP, zajmujemy się nieruchomościami, a ja osobiście mam spore doświadczenie budowlane – mówi Andrzej Ołów, prezes Pomeranii, który w przeszłości zajmował się m.in budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Budowę finansować będzie Agencja Rozwoju Pomorza, jej koszt szacuje się obecnie na około osiemdziesiąt do stu milionów złotych, a termin jej zakończenia na początek 2027 roku.

fot. ARP

Kalendarium inwestycji:

 • 1 czerwca 2022 roku – ARP podpisała umowę z Grupą Zarządzającą Pomerania S.A. (spółka „córka” ARP S.A.) na przeprowadzenie procedury przetargowej wraz z przygotowaniem kompletnych materiałów do przetargu wraz z tzw. nadzorem inwestorskim nad planowanymi pracami projektowymi.
 • 15 czerwca 2022 roku –  ogłoszono pierwszy przetarg
 • 20 lipca 2022 – otwarcie ofert.


Złożono trzy oferty:

 1. BRIC Architekci Sp. z o.o. na kwotę 1.370.000,00 zł netto,
 2. TPF Sp. z o.o. na kwotę 2.032.000,00 zł netto,
 3. „Fort” Targowski Sp. z o.o. 2.700.000,00 zł netto.

Po spotkaniach negocjacyjnych, które były przewidziane procedurą przetargową uzyskano odpowiednio następujące ceny ostateczne:

 1. BRIC Architekci Sp. z o.o. na kwotę 1.656.000,00 zł netto,
 2. TPF Sp. z o.o. na kwotę 1.600.000,00 zł netto
 3. „Fort” Targowski Sp. z o.o. 2.400.000,00 zł netto.

 4. 28 lipca 2022 roku  – wybrano firmę TPF.
  Kryterium wyboru oferty była w 100 procentach cena.
 5. 25 listopada 2022 roku – podpisanie umowę z firmą TPF.
  Czas na zrealizowanie prac projektowych to 21 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Terminy kolejnych etapów inwestycji:

 • III/IV kwartał 2024 – zakończenie kompletnej dokumentacji technicznej
 • I/II kwartał 2025 – zorganizowanie finansowania ARP na realizację inwestycji oraz wybór Generalnego Wykonawcy inwestycji wraz z podpisaniem umowy.
 • I/II kwartał 2027 roku – oddanie budynku do użytku. Budowa powinna trwać ok. dwóch lat.

 Letnica Office w liczbach:

 • Planowana powierzchnia biurowca (użytkowa) w części gotowej do wynajęcia bez powierzchni wspólnych itp. czyli wind, toalet itp. to około 9200 metrów kwadratowych.
 • Zaprojektowana jest 1 kondygnacja podziemna na potrzeby parkingu i 5 kondygnacji naziemnych.
 • Teren (powierzchnia 2 działek), na którym powstanie planowana inwestycja ma w sumie 6 887 metrów kwadratowych.
Poprzedni artykuł

Gdańsk: Nowe oblicze Twierdzy Wisłoujście. Co się zmieniło?

Następny artykuł

Washington Business Week. Młodzież z Gdyni zbierała doświadczenia w USA!

powiązane artykuły
Total
0
Share