W Gdańsku można obejrzeć dzieła, które inspirowały ekranizację Diuny!

Nim w listopadzie na szklanym ekranie zadebiutuje druga część ekranizacji Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a po raz pierwszy w Gdańsku, w Ratuszu Głównego Miasta, zostanie zaprezentowanych ponad 60 prac znanego na całym świecie artysty, Wojciecha Siudmaka.

Wydana w 1965 roku powieść „Diuna” Franka Herberta od 1965 roku odniosła olbrzymi sukces komercyjny. Sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma Locus na najlepszą powieść science-fiction wszechczasów zajęła pierwsze miejsce. Powieść doczekała się licznych ekranizacji. W 1984 roku na srebrny ekran powieść przeniósł David Lynch, zaś w 2021 roku David Villeneuve. Druga z produkcji na 94. ceremonii wręczenia Oskarów otrzymała aż 10 nominacji i wygrała w sześciu kategoriach. Kanadyjski reżyser nie kryje swojej fascynacji pracami Wojciecha Siudmaka, które były dla niego inspiracją do przygotowania ekranizacji… ale również do tego by zostać reżyserem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wystawa prac uznanego na całym malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i na pewno ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta, w którym do 11 czerwca zagości wystawa czasowa „Siudmak. Uniwersum.”

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. W marcu ogłoszone zostaną zasady ogólnopolskiego konkursu „Siudmak. Poza czasem”, adresowanego do miłośników sztuki Wojciecha Siudmaka oraz świata Diuny. Wystawie towarzyszyć będą koncerty carillonowe ze specjalnie przygotowanym repertuarem inspirowanym fantastyką i science-fiction.

źródło: Muzeum Gdańska

Artysta spotka się z mieszkańcami Gdańska w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Podczas spotkań przyznane zostaną nagrody w konkursie „Siudmak. Poza czasem”. Drugie ze spotkań poświęcone zostanie pracom Wojciecha Siudmaka z cyklu „Chopin”, które powstały z inspiracji twórczością polskiego kompozytora. Spotkaniu będą towarzyszyły utwory wykonane na najstarszym gdańskim fortepianie.

Wojciech Siudmak. Legenda realizmu fantastycznego

Artysta urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Siudmakowi bliżej do estetyki renesansu niż awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., chociaż to właśnie wtedy przypada początek jego działalności artystycznej. Inspiruje go Michał Anioł, Bosch, Bernini i Ingres. Konsekwentnie cyzeluje formę swoich postaci, muskulaturę, ułożenie dłoni, wystudiowane pozy. Ludzie na jego obrazach są najczęściej podobni do antycznych posągów. Kobiety olśniewają klasyczną urodą, a mężczyźni, o idealnych ciałach, przypominają mitycznych herosów. – mówi Dorota Pieńkos, kuratorka wystawy. – Ludzie ci wydają się przybyszami z odległych epok, z dalekiej przeszłości albo przyszłości. To nie przypadek. Siudmak często tworzy pod wpływem rozmyślań o zagadkach wszechświata. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Oczywiście nie można zapomnieć o rysunkach, które powstały na podstawie Diuny Franka Herberta i zapewniły ostatnio międzynarodowy rozgłos.

Artysta lubuje się w onirycznych pejzażach, jakby żywcem wyjętych z jakiejś fantastycznej dystopii, gdzie bezludne ruiny lub elementy krajobrazu płynnie przechodzą w antropomorficzne formy, ni to boskie, ni ludzkie.

Twórczość w czterech odsłonach

Siudmak od ponad 40 lat wierny jest swojemu stylowi. Jego prace można rozpoznać natychmiast dzięki niesłychanej dbałości o technikę, wizjonerskie kompozycje i wieloznaczne, niedopowiedziane tematy. Twórczość artysty jest zaprezentowana na czterech salach wystawowych w ramach cyklów „Styl”, „Świat Diuny”, „Dialogi z literaturą” oraz „Poza czasem”.

Do grona wielbicieli artysty można zaliczyć wspaniałych twórców kina m.in. Federico Felliniego, George’a Lucasa, Jean-Jacques Annauda i Denisa Villeneuve’a oraz wielu innych artystów i intelektualistów. Reżyser „Gwiezdnych Wojen”, zaznajomiony z dziełami polskiego artysty, powiedział:

Jego niezwykła sztuka rysunku oraz wyczucie światła i cienia nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.

Dzieła Siudmaka były wielokrotnie wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami Festiwalu Filmowego w Montrealu, Paryżu i Cannes. Dla tego ostatniego jako jedyny artysta w historii aż trzykrotnie zaprojektował plakat wiodący.

źródło: Muzeum Gdańska

Pamiętasz czasy dyskietek? Diuna była też jedną z kultowych gier wideo

Wydana w 1965 roku powieści Diuna Franka Herberta zostało sprzedanych około 20 milionów jej egzemplarzy. Pisarz kontynuował kosmiczną sagę rody Atrydów, Harkonnenów i cesarskiego rodu Corino o władzę na pustynną planetą Arrakis, zwaną również Diuna, której cennym zasobem była przyprawa umożliwiająca podróże międzygwiezdne. Powieść, która była alegorią współczesnego zimnowojennego świata pełnego odniesień do historii ludzkości z odniesieniami do czasów starożytnego Rzymu, świata i kultury arabskiej. Wyraźne są też wątki mesjanistyczne i ekologiczne. Poza adaptacjami kinowymi Diunę wykorzystano w grach komputerowych.

Wystawa „Siudmak. Uniwersum” jest też propozycją spędzenia czasu wolnego dla pokolenia lat 80. XX wieku pamiętającego czasy dyskietek o pojemności nieco ponad megabajta. W latach 90. XX wieku popularne były punkty, w których można było kupić nagrane na dyskietki gry komputerowe. Do kultowych pozycji należy zaliczyć pierwsze dwie odsłony Diuny, które łączyły w sobie wątki RPG i strategii. To również dzięki nim sięgano do literatury, a potem do prac Wojciecha Siudmaka, które zdobiły okładki i strony powieści Herberta – mówi Aleksandra Markowska, prezes Gdańskiego Klubu Fantastyki. – W ten sposób wielu czytelników odkrywało świat powieści widziany oczyma Wojciecha Siudmaka. Nieco inny od tego, który można było zobaczyć w grach komputerowych, bardziej fantastyczny, futurystyczny, obcy, a jednak intrygujący i inspirujący do tworzenia własnych przemyśleń i obrazów. W środowiskach miłośników fantastyki prace artysty są dziełami kultowymi. Przez ponad trzy miesiące będzie można je zobaczyć na własne oczy w Gdańsku.   

Wystawa będzie otwarta dla publiczności od środy do niedzieli w terminie 26 lutego-11 czerwca 2023 roku. Godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta i ceny biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Prace artysty będzie można zobaczyć 13 maja br., podczas Nocy Muzeów. W długi weekend majowy, od 29 kwietnia do 7 maja, Muzeum będzie czynne od 10.00 do 18.00. Wydłużone godziny otwarcia będą obowiązywać również w ostatnim tygodniu trwania wystawy, tj. od 2 czerwca 2023 roku.

„Siudmak. Uniwersum” – wystawa czasowa w Muzeum Gdańska

  • Kiedy: 26 lutego – 11 czerwca 2023
  • Dostępność: od środy do niedzieli
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: www.muzeumgdansk.pl

źródło: Muzeum Gdańska

Poprzedni artykuł

Tczewska firma kupiła nieruchomości w Gdańsku. Czy to początek szerokiej ekspansji?

Następny artykuł

Szansa na zawód programisty. Aż 200 osób uzyska dofinansowanie!

powiązane artykuły
Total
0
Share