W Gdyni odbyła się konferencja podsumowująca filmowe działania

Od 2021 roku Gdynia może poszczycić się tytułem Miasta Filmu UNESCO. Do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO tytułowe miasto dołączyło nie tylko dzięki organizowanym od lat festiwalom filmowym, ale i współpracy wielu instytucji i jednostek. Na konferencji w Gdyńskim Centrum Filmowym podsumowano filmowe działania minionego roku.


W konferencji podsumowującej działania filmowe w Gdyni udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Jerzy Rados, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Paulina Pohl i Kryspin Pluta z „Domu Filmowego”. 

Od dwóch lat jesteśmy Miastem Filmu UNESCO i to pozwala nam dzielić się naszymi doświadczeniami z partnerami z całego świata. Ale też z satysfakcją móc zweryfikować, że to, co realizujemy w Gdyni jest naprawdę na światowym poziomie.

Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni.

Miasto Filmu UNESCO


Ubiegły rok upłynął w Gdyni po znakiem cyklicznych wydarzeń filmowych. Wśród nich pojawiły się tradycyjnie:

 • 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,
 • 20. Millennium Docs Against Gravity Film Festival,
 • 13. sezon Kina Letniego na Plaży w Orłowie,
 • 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW,
 • 53. Forum Wokół Kina.


W ubiegłym roku miasto po raz pierwszy zorganizowało też otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na projekty filmowe. Przeznaczono na to dodatkowe 167 850 zł. Granty zdobyło 7 projektów:

 • Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind: projekt „Booktrailer – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci”;
 • Fundacja Kultury Liberty: projekt „Cinema Ethnica”;
 • Fundacja TREFL: projekt „Gdyńska mapa modernizmu – warsztaty filmu animowanego”;
 • Pomorska Fundacja Filmowa: „XVI Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy” oraz „Filmowe myśli. Kino lekcje”;
 • Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa: „Dni Krytyki Filmowej – VI edycja” oraz „Alfabet kina”.


Bez dwóch zdań wszystkie te projekty wzbogaciły ofertę kulturalną Gdyni w dziedzinie filmu. Nie można jednak pominąć nowych inicjatywach. Przykładem jest m.in. projekt „Gdyńska mapa modernizmu” realizowany w Gdyńskim Centrum Animacji. Był to cykl bezpłatnych warsztatów dla młodzieży. Na zakończenie projektu, pod okiem specjalistów z Gdyńskiego Centrum Animacji i KAZstudio, młodzi uczestnicy stworzyli 5-minutową animację poklatkową poświęconą modernistycznej architekturze naszego miasta.

Z wizytą w Busan


Z kolei Paulina Pohl i Kryspin Pluta z „Domu Filmowego” reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum). Mówili tam m.in. o integrujących działaniach „Domu Filmowego”, które są skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem kulturalnym. Projekty te realizowane są od lat dzięki wsparciu finansowemu Gdyni.

Niektóre z projektów „Domu Filmowego” to:

 • „Witaminacja” – projekt skupiający się na audiowizualnych i muzycznych opowieściach mieszkańców Witomina o ich dzielnicy.
 • „Booktrailer” – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci.

Rozmawowa o kinie europejskim

Ubiegły rok to także projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego „Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim”. Wydarzenie skierowane było do dzieci i młodzieży. Młodzi widzowie pytani o kino europejskie, rozumieją, że są to filmy produkowane i reżyserowane w Europie przez europejskich twórców. W większości jednak samo pojęcie wydaje się im trudne i mało atrakcyjne. Wskazują na trudności w zrozumieniu kulturowej specyfiki danego filmu europejskiego, porównują rzeczywistość przedstawioną na ekranie ze swoją codziennością i nie zawsze potrafią się w niej odnaleźć. Dlatego projekt „Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim” miał im przybliżyć kinematografię danego kraju oraz tamtejszą kulturę. Gdyńscy widzowie poznali w ten sposób m.in. kino francuskie, hiszpańskie i włoskie.

Film jest nieodzownym elementem całych procesów kreatywnych, które w mieście w obszarze kultury zachodzą i są jednym z ważnych elementów budowania tożsamości kulturowej naszego miasta. Ale nie można zapominać o tym, że jest to też narzędzie do realizacji innych pomniejszych, zapisanych w strategii celów.

Maja Wagner – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Kolejne granty czekają


W połowie stycznia tego roku po raz drugi zostanie ogłoszony otwarty konkursu ofert na projekty filmowe. W puli dla organizacji pozarządowych pojawi się aż 200 tys. zł. Wyniki konkursu poznamy w marcu,  a nagrodzone projekty będą realizowane od kwietnia do końca tego roku.

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

CAVALIADA Sopot 2024. Poznaliśmy szczegóły!

Następny artykuł

Co z tą wodą? Kolejna odsłona debaty o warmińskich jeziorach

powiązane artykuły
Total
0
Share