W jakiej formie jest aktualnie rynek korepetycji? [ANALIZA]

Na początku roku szkolnego 2023/2024 nastąpił znaczny wzrost popularności dodatkowych, płatnych, zajęć dla uczniów. Okazuje się jednak, że ten gwałtowny wzrost zainteresowania korepetycjami, nie przełożył się na równie znaczący wzrost liczby ofert. Czy oznacza to, że coraz mniej osób traktuje tego typu zajęcia, jako dodatkowe źródło dochodu?

Na początku roku szkolnego 2023/2024 nastąpił znaczny wzrost popularności dodatkowych, płatnych, zajęć dla uczniów. Aż 72% rodziców uczestniczących w badaniach, deklarowało, że uczęszcza na nie lub będzie uczęszczać, któreś z ich dzieci.  Co trzeci rodzic (29%) planował, że będą to korepetycje oraz zajęcia przygotowawcze. Okazuje się jednak, że ten gwałtowny wzrost zainteresowania korepetycjami, nie przełożył się na równie znaczący wzrost liczby ofert. Czy oznacza to, że coraz mniej osób traktuje tego typu zajęcia, jako dodatkowe źródło dochodu?

Początek roku 2024 nie przyniósł spektakularnych wzrostów na rynku korepetycji. Obecną sytuację określić można jako stabilną. Widoczne są nawet niewielkie spadki liczby aktywnych ofert w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim – w styczniu na OLX pojawiło się o  1% ogłoszeń mniej, a w lutym o 2% mniej w porównaniu do lutego 2023 roku.

Więcej matematyki, mniej języków i historii

Według danych serwisu OLX najbardziej popularną kategorią pozostaje matematyka. Oferty z korepetycjami z tego przedmiotu stanowią 30% wszystkich ogłoszeń umieszczonych w serwisie. Na drugim miejscu znalazł się język angielski (25%). Ciekawym jest jednak, że w serwisie widoczny jest niewielki spadek liczby aktywnych ogłoszeń oferujących naukę języków, a wyjątek stanowią jedynie lekcje z języka francuskiego, który zanotował znaczący wzrost podaży o 21% ogłoszeń. Ta tendencja spadkowa jest o tyle zastanawiająca, że jak wynika z danych CBOS, wraz z początkiem roku szkolnego nauka języków obcych cieszyła się niemal rekordowym popytem (50% wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do roku szkolnego 2022/2023). Więcej rodziców opłacało lub zamierzało opłacać swoim dzieciom dodatkową naukę języków tylko na początku roku szkolnego 2018/2019.  Interesującym jest również, że w tym roku zauważalny jest spadek zainteresowania korepetycjami z historii. Liczba zapytań o tego typu usługi liczba spadła o 17%.

Długoterminowe trendy na rynku korepetycji

Rynek korepetycji w Polsce wykazuje dużą stabilność, a niewielkie zmiany widoczne są tylko w poszczególnych kategoriach.  Mimo braku spektakularnych wzrostów w krótkim okresie warto zwrócić uwagę na długoterminowe trendy. W 2023 roku liczba wystawionych ofert korepetycji była o 9% wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o 42% wyższa niż w 2021 r. Pokazuje to, że ogólnie rynek korepetycji rośnie, co związane jest z rosnącym popytem na tego typu usługi, ale również z chęcią pozyskania dodatkowych dochodów przez nauczycieli, czy studentów. Najwięcej nowych ofert pojawiło się na Podlasiu, ale generalnie liderami w całościowej liczbie opublikowanych ogłoszeń pozostają województwa: Mazowieckie (22%), Śląskie (13%), Wielkopolskie (11%) oraz Małopolskie (11%).

źródło: materiały prasowe/OLX

Poprzedni artykuł

Startuje Gdański Tydzień Zawodowca. Znamy szczegóły!

Następny artykuł

Słupsk: Ponad 425 milionów na inwestycje!

powiązane artykuły
Total
0
Share