Ruszył proces poszerzania bałtyckich plaż. Refulacje dotyczą nie tylko Orłowa

ystartowały prace związane z poszerzeniem plaży w Brzeźnie. Niebawem rozpoczną się również refulacje plaż na Westerplatte oraz w Orłowie. Okazuje się, że to nie koniec. Jesienią, podobne operacje odbędą się na innych pomorskich plażach. Jakich? Sprawdziliśmy.

Refulacja plaży w gdańskim Brzeźnie rozpoczęła się z początkiem września. Z informacja przekazanych przez rzeczniczkę Urzędu Morskiego w Gdyni – Magdalenę Kierzkowską, wynika, że plaża w Brzeźnie zostanie poszerzona na odcinku od wejścia 34 – do wschodniej strony molo, czyli wysokości wejścia numer 52. Zakończenie realizacji zaplanowano na październik.

Z kolei we wrześniu podobny proces zajdzie na innej gdańskiej plaży. Mowa o Westerplatte – na historycznym półwyspie urobek zostanie odłożony przed opaską brzegową na około kilometrowym odcinku – przekazała PAP Magdalena Kierzkowska. W listopadzie natomiast rozpocznie się kolejny etap realizacji poszerzania plaży w gdyńskim Orłowie. O szczegółach związanych z ową inwestycją pisaliśmy jako jedni z pierwszych TUTAJ.

Poszerzenie orłowskiej plaży to jeden z największych tego typu projektów w historii. Refulacja obejmuje obszar od orłowskiego molo – do samej granicy ze Sopotem. Pierwszy etap zakończył się tuż przed wakacjami – obejmował on kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Przy realizacji pierwszego etapu wykorzystano ponad 100.000 metrów sześciennych piasku. Po zakończeniu obu etapów projektu, brzeg zostanie wzmocniony łącznie 250.000 metrami sześciennymi piasku.

Plany dotyczące poszerzenia plaż wychodzą poza Trójmiasto. Urząd Morski ma zamiar poszerzyć inne pomorskie plaże – w Jastrzębiej Górze oraz Karwieńskich Błotach. Materiał, który zostanie użyty do realizacji ma pochodzić z pogłębienia wewnętrznego toru wodnego oraz budowy obrotnicy wykonanych w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku. Jak podkreśla Kierzkowska – w ramach tego projektu przewidziano łącznie około 3 milionów metrów sześciennych urobku nadającego się do zasilania brzegu.

Poprzedni artykuł

Już w najbliższy weekend powraca Open House Gdańsk!

Następny artykuł

Planujesz założenie firmy? Urząd Pracy dofinansuje Twój pomysł!

powiązane artykuły
Total
0
Share