Wiatr od morza. Znamy laureatów prestiżowych nagród literackich!

Za nami uroczysta gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Podczas wydarzenia poznaliśmy laureatów w kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt Pracy Literackiej. Ponadto poznaliśmy laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Po raz drugi wręczono także specjalne wyróżnienie od czytelników.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2018 r.oku Przyznaje się ją autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Ta nagroda jest wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk literackich: pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy. Chcemy, aby jak najmocniej zakorzeniła się w świadomości pomorskich miłośników słowa pisanego, a także podtrzymywała i promowała miłość do literatury.

Mieczysław Struk

Wpłynęło ponad 400 zgłoszeń książek wydanych w 2022 roku – nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski.

Wśród zgłoszonych książek, jak co roku, znalazł się cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści była również literatura dziecięca, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Władysłąw Zawistowski – Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego

Po sprawdzeniu zgodności zgłoszeń z regulaminem nagrody na liście publikacji, które ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku znalazły się 183 pozycje, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło 220 tytułów. Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” jury ogłosiło na początku września br.

Laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2022 zostali:

Literacka Książka Roku

W kategorii Literacka Książka Roku główną nagrodę otrzymała Wiktoria Bieżuńska za powieść “Przechodząc przez prób zagwiżdżę” (wydawnictwo Cyranka).

Jak czytamy w opisie wydawcy: bohaterka książki Wiktorii Bieżuńskiej „nie ma imienia, prawa do własnego ciała, jej zdanie się nie liczy. Mała dziewczynka zepchnięta na margines spraw dorosłych bywa wciągana w środek rodzinnego dramatu jako narzędzie szantażu czy rekwizyt w teatrze pozorów. Mimo to bohaterka-narratorka opowiada. Odzyskuje podmiotowość dzięki językowi i wyobraźni, które dają napęd doświadczeniu – głównie cierpienia i bólu, ale też przyjemności i zdumienia światem”.

Pomorska Książka Roku

Zwyciężczynią tej kategorii okazała się Katarzyna Włodkowska – autorka reportażu “Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla” (wydawnictwo Wielka Litera.

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego „Dom zły”, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli, że Mariusz Sz., nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy? „Na oczach wszystkich” to reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, a także portret lokalnej społeczności.

Całokształt Pracy Literackiej

Laureatem tej kategorii został Mieczysław Abramowicz.

Mieczysław Abramowicz to urodzony w Gdańsku pisarz, historyk teatru i reżyser teatralny, doktor nauk humanistycznych. Autor wielu artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska i dziejów gdańskich Żydów, a przede wszystkim fundamentalnej pracy „Teatr żydowski w Gdańsku 1876-1968”. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia oraz laureat Nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanesis” za zbiór opowiadań „Każdy przyniósł, co miał najlepszego”. Na podstawie jednego z nich „Ulica Sieroca” Radio Gdańsk nagrało słuchowisko, nagrodzone na sopockim festiwalu „Dwa Teatry” w 2005 r. Dwukrotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Nagrodę w konkursie stanowi statuetka „Wiatr od morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz 15.000zł w każdej kategorii. Laureatom wręczył je marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Kaszubska Nagroda Literacka

Równolegle do Pomorskiej Nagrody Literackiej ustanowione zostało również jej siostrzane wyróżnienie, czyli Kaszubska Nagroda Literacka, które przyznaje się za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski lub całokształtu pracy literackiej w tym języku. Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został za całokształt pracy prozatorskiej – Artur Jabłoński.

Artur Jabłoński to dziennikarz, działacz społeczny i oświatowy oraz samorządowiec (starosta pucki w latach 1998-2009). W latach 90. organizował pismo „Tatczëzna” oraz redagował nadawany w TVP Gdańsk magazyn „Rodnô zemia”. Opublikował kilka pozycji książkowych, w tym lokalne przewodniki turystyczne. Został laureatem XIV Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, w którym nagrodzono jego powieść w języku kaszubskim „Smùgã”. Był również redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”, a w latach 2004-2010 prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2011 r. został członkiem rady programowej stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. W 2019 r. otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy „Literacka narracja Jana Rompskiego o narodzie kaszubskim”.

Nagrody i wyróżnienia specjalne

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku po raz drugi zaproponowała czytelnikom plebiscyt na specjalne wyróżnienie. Nagroda Czytelników trafiła do Pawła Radziszewskiego, autora książki „Niepowinność” (wydawnictwo Sine Qua Non).

„Niepowinność” to opowieść o poszukiwaniu tożsamości w postapokaliptycznych realiach upadającego pegeeru. Historia dzieje się na osiedlu, na którym dorośli straszą dzieci, że jeśli będą niegrzeczne, to dyrektor zamknie je w piwnicy. Bohaterowie trochę się boją, ale są ciekawi tego, o czym na osiedlu się nie rozmawia. Dlaczego palacz wypożycza książki? Kim są ludzie, którzy nie wychodzą na powierzchnię? Dlaczego dzieci wysłane do szkoły z internatem stamtąd nie wracają? Chociaż wiedzą, że nie powinni, Marzena, Jacek i Seweryn schodzą coraz głębiej, poznając prawdę o miejscu, w którym żyją, o swoich rodzicach i o sobie. Gdy zdają sobie sprawę, że o pewnych rzeczach woleliby nie wiedzieć, jest za późno, bo stają się dorośli.

Ponadto podczas tegorocznej gali wręczone zostało Honorowe wyróżnienie Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej dla śp. Andrzeja Zarębskiego, przedwcześnie zmarłego autora „Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania”.

  • źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • foto: Marcin Józefowicz/UMWP
Poprzedni artykuł

Sztorm stulecia na Bałtyku. Czy jesteśmy zagrożeni powodzią?

Następny artykuł

Gdynia opracowała koncepcję przebudowy Placu Konstytucji!

powiązane artykuły
Total
0
Share