Tajemnicze podziemia Willi Junckiego

Sopockie Muzeum Miejsca jest już otwarte dla zwiedzających. W tajemniczych podziemiach Willi Junckiego przy ul. Goyki 1-3 można obejrzeć ekspozycję ukazującą historię zabytkowego zespołu willowo-parkowego. Jakie atrakcje czekają na miłośników sztuki historycznej?

To przede wszystkim dawne fotografie, eksponaty genealogiczne, archiwa architektoniczne, a nawet wątki epistolograficzne. Jednym z najciekawszych jest list miłosny Haralda Kocha – duńskiego konsula generalnego, który zamieszkiwał tytułową rezydencję. Adresatką listu jest Ruth Koch, a sam list pochodzi z Muzeum Sopotu. 

Pasjonaci historii mogą również liczyć na intrygującą oś czasu, która przedstawia dzieje willi w odniesieniu do losów Europy. Z kolei miłośnicy pięknych pejzaży mogą udać się na wieżę widokową z której rozciąga się krajobraz nadmorskiego kurortu. Wieża ma symboliczne znaczenie dla owego obiektu – to jej okazałość sprawiła, że Willa Junckiego znana jest wielu mieszkańcom Sopotu jako „Dom z Wieżą”.
Budynek powstał w latach 1877-1903. W ostatnich latach przeszedł on gruntowny remont, który pozwolił przywrócić oryginalne wnętrza i unikalne elementy architektoniczne. Od 2021 roku działa tam instytucja kultury – Goyki 3 Art Inkubator. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych.

Poprzedni artykuł

Kultura również dla czworonogów

Następny artykuł

Państwo 2.0 z udziałem przedstawicieli Gdyni

powiązane artykuły
Total
0
Share