Dobre Miasto. Perła w koronie Warmii

W samym sercu Szlaku Świętej Warmii leży gmina Dobre Miasto. Prężny ośrodek przemysłowy, bogaty w zabytki i urokliwe miejsca do wypoczynku. Otoczona pięknymi lasami, w okolicy czystego jeziora, zaledwie 25 kilometrów od Olsztyna, wśród malowniczych morenowych wzgórz – sprawia, że warto tu przyjechać.

Historia Dobrego Miasta sięga początków XIV wieku. Za sprawą Wilhelma, ówczesnego sołtysa pobliskiej Ornety, pierwsi osadnicy sprowadzili się tutaj ze Śląska w roku 1325. Cztery lata później biskup warmiński Henryk Wogenap nadał osadzie prawa miejskie. Przez wieki Dobre Miasto pełniło ważną rolę w strukturze administracyjnej regionu, a jego dziedzictwo kulturowe odzwierciedla się w zachowanych zabytkach. Jednym z najważniejszych obiektów jest gotycki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – Bazylika Mniejsza. Wspaniała gotycka kolegiata wybudowana została w latach 1357-1389 na bagnie na dębowych palach. To najokazalsza i najpiękniejsza świątynia na szlaku Świętej Warmii i nie tylko. Wewnątrz kościoła znajduje się między innymi rzeźba Madonny z XV wieku, ołtarz Tron Łaski wykonany przez uczniów Wita Stwosza.

Niedaleko Bazyliki usytuowana jest Baszta Bociania, która jest pozostałością po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gniazda bocianów na jej szczycie. Bezpośrednio do baszty przylegają pochodzące z przełomu XVII i XVIII wieku kamieniczki. Ma tam swoją siedzibę wyjątkowe w skali nie tylko regionu muzeum dawnego rzemiosła. Zwiedzający poznając dawne zakłady rzemieślnicze: szewski, fryzjerski, krawiecki, atelier fotograficzne, piekarnię oraz izbę mieszkalną, mają tutaj szansę przenieść się w inną epokę.

materiały prasowe

Tuż za Dobrym Miastem, w leśnym parku wzdłuż rzeczki Kweli leży miejscowość Głotowo. W drugiej połowie XIX wieku wybudowane zostały tu kaplice, tworząc Kalwarię Warmińską. Inicjatorem jej powstania był zamożny miejscowy kupiec, który z pielgrzymki do Jerozolimy przywiózł ideę odtworzenia drogi krzyżowej Chrystusa na Warmii. Aż szesnaście lat zajęło ręczne przekształcenie jaru w wierną kopię drogi na Golgotę. Tu też w pierwszej połowie XVIII wieku zbudowano barokową świątynię – Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, która przetrwała do naszych czasów jako kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i św. Floriana w Głotowie.

Atutem Dobrego Miasta poza bogatą historią i zabytkami jest też jego położenie. Bliskość jezior i lasów tworzy doskonałe warunki dla miłośników sportów wodnych, wędkarzy i osób pragnących wyciszenia na łonie natury. Tylko 7 kilometrów dalej odkrywamy jezioro Limajno z licznymi zatoczkami i półwyspami zwane „Perłą Warmii”, które posiada II klasę czystości wód. Przy jeziorze, w miejscowości Swobodna ulokowany jest urokliwy ośrodek wypoczynkowy z parkingiem dla kamperów.

Opuszczając gminę Dobre Miasto warto odwiedzić letnią rezydencję biskupów warmińskich w Smolajnach. Ulubione miejsce pobytu Ignacego Krasickiego wybudowane zostało w latach 1741-1746. Pałac otacza zabytkowy park o powierzchni 8ha.

Poprzedni artykuł

Pomorskie akcenty na Semicon Taiwan 2023

Następny artykuł

Mistrzowska Piątka! Nowy cykl Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

powiązane artykuły
Total
0
Share