Gratka dla miłośników mody. Intrygująca wystawa w Muzeum Sopotu!

„Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do lat 30. XX wieku” to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia o godz. 12.00.

W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. O postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków mówi jak żaden inny element ubioru i jak każdy z nich zmieniał się wraz z aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze willi – siedziby Muzeum Sopotu. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej, używanej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Odwiedzający dowiedzą się czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny.

Niektóre elementy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze. Na wystawie czasowej będzie można zobaczyć m.in. kupione niedawno do zbiorów Muzeum Sopotu części garderoby – francuski kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 roku, pończochy ślubne datowane na lata 20. XX wieku czy pochodzące z Francji jedwabne, ozdobione koronką majtki damskie z lat 20.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Miasta Gdyni i zbiorów prywatnych.

  • Kuratorki wystawy: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft
  • Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska-Radwańska
  • Wystawa czynna będzie do 31 marca 2024 roku

źródło: Muzeum Sopot

Poprzedni artykuł

Ostatni etap prac na moście wantowym. Będą zmiany w ruchu!

Następny artykuł

Pół miliarda złotych na pożyczki dla pomorskich firm!

powiązane artykuły
Total
0
Share