Gdynia: Nowy rozdział w dziedzinie cyfrowej transformacji

Gdynia – lider w kreowaniu innowacji w obszarze smart city – otwiera nowy rozdział w dziedzinie transformacji cyfrowej. W poniedziałek, 26 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja inaugurująca najnowszy projekt European Digital Innovation Hub (EDIH) – Smart Secure Cities. Spotkanie otworzył prezydent Wojciech Szczurek.

Gdynia od lat wykorzystuje nowoczesne technologie i innowacje w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz efektywności świadczonych usług. Wdrażane są rozwiązania z zakresu inteligentnej mobilności, zarządzania energią, odpadami czy też ochrony środowiska. Z częścią z nich będzie można zapoznać się w powstałym właśnie Parkowym Showroomie IoT.

Gdynia angażuje społeczność lokalną i przedsiębiorstwa w proces tworzenia inteligentnych rozwiązań, promując partnerstwo publiczno-prywatne oraz współpracę międzysektorową. Rozwija infrastrukturę cyfrową i komunikacyjną, co umożliwia lepsze zarządzanie miastem oraz dostęp do usług publicznych dla mieszkańców. Przystąpienie do projektu EDIH Smart Secure Cities to szansa, aby nie tylko podzielić się gdyńskimi doświadczeniami w tym obszarze, ale również ułatwić ich wdrażanie.

Inauguracja projektu

Konferencję uroczyście otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Po nim głos zabrali: Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Marcin Piaskowski, przedstawiciel Komisji Europejskiej (m.in. odpowiedzialny za rozwój sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych w Polsce), Agnieszka Łasut z firmy Polski Klaster IoT & AI SINOTAIC, Rafał Magryś, prezes Energo-Tel i wiceprezes Exatel oraz Marek Ostafil, który zaprezentował projekt EDIH Smart Secure Cities.

 Każde nowoczesne miasto, które chce wpływać na jakość życia mieszkańców, musi szukać nowoczesnych technologii jako narzędzi, które tę jakość poprawiają. Z jednej strony chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami, ale chcemy także patrzeć na doświadczenia miast na całym świecie i w Europie, żeby myśleć o przyszłości Gdyni i wprowadzać takie rozwiązania, które będą sprawiały, że Gdynia zawsze będzie w gronie liderów.

Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni
Fot. Tomasz Kamiński

Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: wiceminister Michał Gramatyka, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes firmy Exatel, prezes Rafał Magryś, Marek Ostafil, współzałożyciel Polskiego Klastera IoT & AI SINOTAIC oraz Agnieszka Łasut.

Będziemy mówić o innowacjach, ale przede wszystkim będziemy mówić w bardzo zróżnicowanym gronie. Z jednej strony będą to przedstawiciele miast, z drugiej strony przedstawiciele biznesu. Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, w jaki sposób możemy podnosić jakość życia, bo na pewno jest to kluczowe zadanie miasta.

Bartosz Bartoszewicz – Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia

Po panelu uczestników konferencji zaproszono na otwarcie Showroomu IoT, spotkanie członków Klastra Sinotaic, networking oraz zwiedzanie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Fot. Tomasz Kamiński

Czym jest EDIH Smart Secure Cities?

Projekt EDIH Smart Secure Cities jest jedynym ogólnopolskim konsorcjum w tym obszarze oraz jednym z dwóch w Europie o specjalizacji Smart City. Drugi zlokalizowany jest w Saksonii. Jego celem jest tworzenie skutecznych powiązań między sektorem MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) a sektorem publicznym, wspierając rozwój rozwiązań cyfrowych. Celem projektu jest także zwiększanie dojrzałości cyfrowej firm oraz ich konkurencyjności.

Generalnie projekty cyfryzacyjne, w które angażujemy samorządy, polegają na tym, żeby wszystko to, co się da, przenosić ze świata analogowego do świata cyfrowego. I żeby robić to w taki sposób, żeby zarówno samorządy, jak i mieszkańcy, mieli z tego korzyści – informuje Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Michał Gramatyka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji

Centra innowacji cyfrowych w Europie pomagają małym oraz średnim przedsiębiorcom zaistnieć na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim. I cieszymy się, że Gdynia też przyłączy się do tej sieci ponad 200 hubów, które współpracują i mogą powodować, że europejska gospodarka i firmy będą bardziej konkurencyjne i będą mogły jeszcze lepiej funkcjonować.

Marcin Piaskowski, przedstawiciel Komisji Europejskiej, m.in. odpowiedzialny za rozwój sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych w Polsce.

EDIH stanowi płaszczyznę wymiany wiedzy pomiędzy poszczególnymi interesariuszami tak, aby implementacja rozwiązań zakresu IoT i AI była możliwa, dostępna i ekonomicznie uzasadniona.

EDIH łączy korzyści płynące z obecności regionalnej z możliwościami dostępnymi dla ogólnoeuropejskiej sieci. Ta regionalna obecność sprawia, że regionalne centra innowacji są dobrze przygotowane do świadczenia usług, których potrzebują lokalne przedsiębiorstwa, za pośrednictwem lokalnego języka i ekosystemu innowacji. Zasięg sieci w Europie ułatwia wymianę najlepszych praktyk między centrami w różnych krajach, a także świadczenie specjalistycznych usług we wszystkich regionach, gdy wymagane umiejętności nie są dostępne lokalnie.

  • źródło: gdynia.pl
  • foto: T. Kamiński
Poprzedni artykuł

Już niebawem Konferencja Marketing w Kulturze 2024

Następny artykuł

Niebieskie trampki ze wsparciem miasta

powiązane artykuły
Total
0
Share