Gigantyczna wytwórnia zielonego wodoru powstanie na Żuławach!

Zapowiada się ogromna inwestycja na Żuławach. Wszystko za sprawą marki Green Capital. Inwestycja będzie składała się z farmy wiatrowej o mocy około 400 MW, farmy fotowoltaicznej 800 MW, magazynów energii, elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej

Będzie produkowała około 2,2 mln MWh rocznie, a co za tym idzie ekwiwalent tej ilości energii w postaci paliw alternatywnych w tym zielonego wodoru oraz ciepła (odejmując energię potrzebna na przeprowadzenie procesów technologicznych). Ilość wytwarzanej energii będzie około 10 razy większa od obecnie największej polskiej farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 200 MW zlokalizowanej w Zwartowie. Obecnie wartość inwestycji szacowana jest na 1,28 mld EUR.

Inwestycja Green Capital S.A. będzie zlokalizowana na Żuławach na terenie kilku gmin.

Dzięki temu ciepło produkowane w procesie uzyskiwania wodoru może być zagospodarowane przed aglomeracja trójmiejska i ogrzewać mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu, oraz być wykorzystane do różnych procesów technologicznych. Obecnie trwają analizy różnych wariantów wykorzystania zielonej energii która będzie produkowana. GC posiada już między innymi zakontraktowane lokalizacje pod turbiny wiatrowe z korzystnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, opracowania planistyczne i środowiskowe oraz lokalizacje pod farmę fotowoltaiczną. Prowadzi też rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii, oraz analizuje przedsięwzięcie pod kątem logistycznym.

Jesteśmy przekonani co do obecnego kształtu projektu oraz jego lokalizacji. Energia produkowana będzie głównie z energii wiatru, a Żuławy są pod tym kątem jednym z najlepszych miejsc w Europie.

Dla porównania koszt wytworzenia podobnej ilości energii z planowanych farm wiatrowych na morzu będzie o kilkadziesiąt procent wyższy, a obecnie pracujące elektrownie węglowe w Polsce produkują prąd kosztem wyższym o nawet 250-300% od planowanej przez nas inwestycji.

Pod kątem ekologii również nasza inwestycja wypada świetnie. Przykładowo planowane elektrownie wiatrowe już po 7 miesiącach pracy wytwarzą więcej energii, niż potrzeba na ich wyprodukowanie, a około 90% materiałów z jakich będą zrobione w pełni bedzie nadawać się do recyklingu, pozostałe 10% też bedzie mogła być użyta ale już z bardziej zawężonym zastosowaniem.

  • źródło: Green Capital
  • fot. pexels
Poprzedni artykuł

Trudne doświadczenia, nagłe rozczarowania. Jak wpływa na nas wojna...?

Następny artykuł

Invest in Pomerania Academy otwiera drzwi do branży portowo-offshorowej

powiązane artykuły
Total
0
Share