Projekt wnętrz Instytutu Kultury Miejskiej doceniony w prestiżowym konkursie!

Instytut Kultury Miejskiej od 22 września działa w nowej przestrzeni kulturalnej na mapie Gdańska przy Targu Rakowym 11. Wnętrza instytucji zaprojektowało studio Sikora Wnętrza założone przez Jana Sikorę, członka Stowarzyszenia Architektów Polskich i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Annę Sikorę, absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. IKM nominowany jest w kategorii najpiękniejsze wnętrze publiczne 2023.

Jesteśmy dumni z wyróżnienia dla wnętrz, które na co dzień służą mieszkańcom i mieszkankom Gdańska jako przestrzenie, w których się spotykają, odpoczywają, uczą, czytają, zwiedzają makietę Gdańska, chodzą do kina, na koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania literackie, spektakle czy festiwale.

Aleksandra Szymańska, Dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej

Konkurs Property Design Awards ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2023 roku, oraz ich twórców. Pośród nominacji w kategorii przestrzeń publiczna znajdują się, oprócz Instytutu Kultury Miejskiej, BC Primary School – dwujęzyczna Szkoła Podstawowa w Krakowie, Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku, Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, Loża Panattoni Europe na Stadionie Legii Warszawa.

fot. TomKurek (Sikora Wnętrza)

Nowa siedziba IKM przy Targu Rakowym 11 to realizacja w myśl idei mixed-use. Zawiera w sobie przestrzeń dla mieszkańców, sale konferencyjne, salę audytoryjną, ekspozycję interaktywnej makiety Gdańska oraz m.in. księgarnię i kawiarnię. Funkcjonalnie strefy się przenikają i stanowią odpowiedź dla dynamicznych potrzeb nowoczesnego społeczeństwa i licznych wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. We wnętrzach oddaliśmy ducha miejsca oraz nowoczesnej jednostki kultury wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom.

Jan Sikora

Za multimedialną makietę Śródmieścia Gdańska w siedzibie IKM odpowiada MAE, autorem architektury obiektu jest Studio Kwadrat. Za proces inwestycyjny odpowiadała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Inwestycja związana z wykończeniem wnętrz Kunsztu Wodnego była jednym z największych, ale i najciekawszych wyzwań mijającego roku. Mieliśmy świadomość, że miejsce będzie bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. Sama nominacja oczywiście bardzo cieszy, gdyż jest to docenienie naszych wysiłków, by wnętrza Kunsztu Wodnego były nie tylko komfortowe, ale i atrakcyjne wizualnie.

Anna Mańkowska – Zastępca Dyrektora DRMG

Na tytułowy projekt można głosować TUTAJ.

źródło: Instytut Kultury Miejskiej

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Poznaliśmy najlepszych sportowców 2023 roku!

Następny artykuł

Morskie Opowieści. Nadciąga Festiwal Filmów i Fotografii Morskiej

powiązane artykuły
Total
0
Share