Gryf Gospodarczy 2023. Znamy laureatów!

W tym roku do konkursu Gryf Gospodarczy nadesłano rekordową liczbę 116 zgłoszeń. Ich oceny dokonali przedstawiciele Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, czyli osoby na co dzień związane z biznesem. Wnioski analizowane były także przez wiodącą instytucję doradczą PwC, która jest partnerem merytorycznym konkursu.

Decyzją kapituły ostatecznie wyłoniono 32 finalistów, wręczając 10 statuetek i 22 wyróżnienia. W gronie finalistów znaleźli się liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, rozwoju kompetencji, zielonej transformacji oraz Pomorski start-up, a także gmina przyjazna przedsiębiorcom.

fot. Piotr Połoczański www.redwedding.pl www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski

Nowością był Lider zarządzania różnorodnością. To kategoria przeznaczona dla firm, które dostrzegają potencjał i wartość różnorodności w swoich zespołach oraz kreują środowisko wspierające inkluzywność. Nie udało się tutaj jednak wskazać laureata i poprzestano na wyróżnieniach.

 • Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Bioseco SA z Gdańska
  Firma Bioseco tworzy innowacyjne urządzenia do automatycznego wykrywania ptaków i innych obiektów w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych. Produkty Bioseco łączą ze sobą innowacje mające zastosowanie przy w przemyśle z dbałością o naturę i bioróżnorodność.
 • Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Learnetic SA z Gdańska
  Learnetic przygotowuje nowoczesne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, terapeutów i uczniów, a ich najnowsze narzędzie mAuthor jest innowacją na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem przeznaczonym do tworzenia w pełni interaktywnych treści edukacyjnych (również z ofertą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjno-rozwojowymi).
 • Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Alumino Sp. z o.o. ze Słupska
  Alumino to firma produkująca m.in. drzwi zewnętrzne, tarasowe, fasady, ogrody zimowe i okna o właściwościach: ciepłochronnych, antywłamaniowych czy przeciwpożarowych. Łańcuchy dostaw opierają na lokalnych dostawcach. Firma posiada najnowocześniejszą, zautomatyzowaną linię produkcyjną, a ich wyroby zaspokajają oczekiwania wymagającego rynku szwajcarskiego.
 • Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Rockfin Sp. z o.o. z Żukowa
  Rockfin to firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, testowaniu oraz serwisowaniu urządzeń pomocniczych dla przemysłu energetycznego oraz naftowo-gazowego. Jej urządzenia pracują w ponad 100 krajach, m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych i platformach wiertniczych.
 • Lider inwestycji: ATM Lighting Sp. z o.o. z Gdańska
  ATM Lighting to firma produkująca specjalistyczne, techniczne oświetlenie do bardzo wymagających warunków. W 2016 r. jako jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce wdrożyła na rynek oprawę LED do obszarów zagrożonych wybuchem.
 • Pomorski start-up: Terra Sp. z o.o. z Gdańska
  Celem spółki Terra jest rozwijanie narzędzi umożliwiających firmom mierzenie, redukowanie oraz kompensowanie emisji CO2 oraz innych działań pomagających ograniczyć zmiany klimatyczne. Firma stworzyła również aplikację, która automatycznie rejestruje oszczędności emisji dzięki ekologicznym wyborom transportowym, np. z jazdy do pracy rowerem. Jest to pierwsza i jedyna aktualnie taka aplikacja na świecie.
 • Lider rozwoju kompetencji: BEST SA z Gdyni
  Firma BEST tworzy i realizuje programy, które pozwalają pracownikom rozwijać się zawodowo, np. poprzez indywidualne spotkania z coachem. Realizuje też program Job Rotation oparty na oddelegowaniu do pracy w inny dziale. Na uwagę zasługuje przewidziany na okres roku program Talentów Better BEST dedykowany pracownikom o dużym potencjale rozwojowym.
 • Lider zielonej transformacji: Baltic Hub Container Terminal Gdańsk
  Baltic Hub Container Terminal jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym i jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego. Kluczowym celem firmy jest jak największa redukcja śladu węglowego. W terminalu stosowane są elektryczne, nowoczesne i wydajne suwnice nabrzeżowe, przy rozbudowie nowego terminalu T3 użyto specjalnego betonu minimalizującego emisję CO2.
 • Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Miasto Gdańsk
  Miasto Gdańsk posiada system zarządzania jakością ISO, który daje gwarancję jakości dobrej współpracy urzędników z przedsiębiorcami. Liczne instytucje otoczenia biznesu wspomagają rozwój przedsiębiorczości poprzez dedykowane wydarzenia czy szkolenia. Warta podkreślenia jest obecność rożnych instytucji w gdańskich szkołach, która wspomaga rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży.
 • Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również ogłoszenie zdobywcy statuetki Gryfa Medialnego, która wręczana jest jednemu z uczestników przez media i instytucje patronujące konkursowi. W tym roku Gryfa Medialnego zdobyła firma Learnetic SA z Gdańska.
fot. Piotr Połoczański www.redwedding.pl www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski

Gryf Gospodarczy to jedna z najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. Jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Mogą ją otrzymać przedsiębiorcy, którzy swoją działalnością szczególnie przyczyniają się do rozwoju regionu, wytyczają nowe trendy w biznesie, a także są wzorem i inspiracją dla innych.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Poprzedni artykuł

Scenariusz i reżyseria: Karolina Chęcińska

Następny artykuł

Gdańsk: Międzynarodowa firma rozwija działalność i zatrudnia 150 nowych pracowników!

powiązane artykuły
Total
0
Share