Jarmark Św. Dominika. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

W samo południe w Muzeum Bursztynu odbył się briefing prasowy poświęcony najbliższej edycji Jarmarku Św. Dominika. W spotkaniu z przedstawicielami mediów wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, Leszek Bonna, Michał Osek oraz Paweł Orłowski. Na jakie atrakcje możemy liczyć? Jakie zmiany zaszły w porównaniu do minionych edycji? Sprawdzamy!

Przez trzy wakacyjne tygodnie, w samym sercu Gdańska, odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie – Jarmark Świętego Dominika.  W czwartek, 14 listopada w Muzeum Bursztynu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiony został program tegorocznego Jarmarku. Byliśmy tam z kamerą, aby na żywo relacjonować briefing. Relację z całej konferencji możecie obejrzeć TUTAJ.

Jarmark św. Dominika od wieków zmienia nasz codzienny, piękny Gdańsk w miejsce, które jest przestrzenią spotkań wielu ludzi, którzy dzielą się swoimi talentami i bogactwem. My to wszystko po raz kolejny będziemy obserwować – podkreślał przeor klasztoru Dominikanów, o. Michał Osek.

Ojciec Michał Osek, przeor Klasztoru Dominikanów/ Fot. D. Paszliński

Uroczystość inauguracji i komunikacja

762. edycję Jarmarku Św. Dominika otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta. Ta uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Następnie u przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się parada otwarcia Jarmarku. Barwne korowody przejdą uliczkami Głównego oraz Starego Miasta by docelowo dotrzeć na Skwer Heweliusza.

.Jarmark św. Dominika to coroczna atrakcja turystyczna, ale także promocja całego województwa i Gdańska na arenie międzynarodowej. – podkreślał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego/ Fot. D. Paszliński.

Jak co roku w Śródmieściu Gdańska wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Od 11 lipca, wprowadzone zostały zmiany związane z organizacją Jarmarku św. Dominika. Z drobnymi różnicami większość zmian będzie analogiczna do lat poprzednich. Także w tym roku w wakacje rozszerzone zostaną granice Strefy Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście. By móc poruszać się w niej pojazdami konieczny jest identyfikator IGM.

źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk

Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub  położonym obok AmberExpo i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach od 9.00 do 21.00, a koszt opłaty parkingowej to 20 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 min. w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny.  

Organizatorzy stawiają na jakość

Przy rejestracji wystawców preferowano oferty unikatowe i oryginalne. Postawiono na jakość a nie na ilość. Wzorem roku ubiegłego, do dyspozycji kupców oddana zostanie profesjonalna infrastruktura w postaci nowoczesnych, drewnianych domków wyposażonych w alarmy i z możliwością doprowadzenia mediów. Łącznie na terenie wydarzenia przygotowanych zostanie około 690 stoisk handlowych, ulokowanych po jednej stronie ulic.

  • Artyści i rzemieślnicy- Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
  • Regionalne przysmaki- Szeroka, Grobla, Szafarnia, Podmłyńska
  • Gastronomia/food court- Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
  • Kolekcjonerzy- Długie Ogrody
  • Uliczka pomorska – Szeroka (od Grobla II do Tandeta)
  • Uliczka litewska – Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
  • Uliczka polskich projektantów – Straganiarska

Utrzymujemy liczbę stoisk, jest ich dokładnie siedemset pięć stoisk. Jesteśmy na sześćdziesięciu pięciu tysiącach metrów kwadratowych. Nie przypadkiem ta ilość się nie zwiększa, stawiamy na też jak najlepszą jakość. Rozbudowujemy przestrzenie, żeby było więcej miejsca, żebyśmy mogli swobodnie spacerować, ale jednak przeprowadzamy twardą selekcję, żeby stawiać na produkty unikatowe, lokalne, regionalne, niedostępne na co dzień. Mimo braku obostrzeń sanitarnych dbamy też o zabezpieczenie wystawców w płyny dezynfekujące, staramy się zachować większe odległości pomiędzy kramami –  mówił prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich – Paweł Orłowski.

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich/ Fot. D. Paszliński

Nowe strefy i pozycje programowe

Na odwiedzających czekają pozycje programowe, dedykowane zarówno tym, którzy wolny czas wolą spędzać spokojnie, familijnie, ale też i tym, którzy stale poszukują emocji i aktywnych działań.

Poza wielkim świętem handlowym, gospodarczym, kulturalnym i promocyjnym, Jarmark to także miejsce, gdzie staramy się wspierać różne inicjatywy charytatywne, służące lokalnej społeczności. Dlatego chciałabym wspomnieć o odbudowie jachtu należącego kiedyś do płk. Ryszarda Kuklińskiego, honorowego obywatela Miasta Gdańska. Wokół tego pomysłu zebrało się grono pasjonatów, ale również my, jako odwiedzający jarmark, będziemy mogli ten kadłub zobaczyć i przyczynić się do jego odbudowy, tak jak kiedyś generał Zaruski odbudował nasze miasto – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska/ Fot. D. Paszliński

W tym roku zorganizowane zostaną cztery strefy programowe. To na nich odbywać się będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

  • PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska

Idea kampanii #GdańskMiastemRówności jest nam bardzo bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie strefy, w której zwrócimy uwagę na tematy ważne we współczesnym świecie. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które łączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. To tutaj będziecie mogli poznać inny punkt widzenia drugiego człowieka, nawiązać nowe relacje i po prostu – wyrazić siebie.

Odbędą się tu także liczne wydarzenia specjalne, m.in.:

  • Dzień Muzeum Bursztynu – Muzeum Gdańska (24.07)
  • Dzień Niebieskich Trampek (29.07)
  • Gdańskie Święto Równości (30-31.07)
  • Święto Wolontariatu (7-8.08)
  • Gdańska Eko Strefa (13-14.08)

  • PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny

Radość – to uczucie jest bliskie wszystkim fanom Jarmarku św. Dominika, jest też synonimem wakacji. W samym środku lata warto odwiedzić  Przystanek Radość. Będzie tam masa atrakcji dla najmłodszych, spotkania ze znanym i lubianym Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik” , które mają stanowić trzon działań programowych w tej przestrzeni.

Weekendy na Przystanku Radość poświęcamy świętom tematycznym:

  • Święto Chleba (24.07)
  • Święto Rzemiosła (30-31.08)
  • Święto Kociewia (5.08)
  • Bakalie (6-7.08)
  • Uczta Neptuna (12.08)
  • Przystanek Smaków – Skwer Świętopełka
  • PRZYSTANEK OŁOWIANKAPOD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka

Tu nabiera się wiatru w żagle! Będzie to miejsce, w którym odpoczniecie w ciągu dnia, jak i pod wieczór będzie można wysłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i skosztować smakowitych dań w ponad 30 stoiskach gastronomicznych – codziennie coś dobrego!

Foto główne: https://jarmarkswdominika.pl/

Poprzedni artykuł

Jubileuszowa edycja Biegu Westerplatte. Ruszyły zapisy!

Następny artykuł

Chodź na rolki! Rusza sezon rolkowisk w Ergo Arenie!

powiązane artykuły
Total
0
Share