Nasza Toskania. Małe miasta z klimatem

Co łączy Toskanię oraz Warmię i Mazury? Odpowiedź jest prosta – to wyjątkowe pejzaże, które wzbudzają podziw o każdej porze roku oraz unikalna architektura. Niewiele osób wie, że te pozornie odległe krainy spaja coś jeszcze…

Aby uchylić rąbka tajemnicy musimy Was zabrać do Włoch, a mówiąc ściślej – do Orvieto. Jest to niewielkie miasteczko położone w Umbrii – ojczyźnie Franciszka z Asyżu. To właśnie w tej miejscowości narodziła się idea, która odmieniła postrzeganie małych miast w Europie, ale także na całym świecie. Właśnie w miasteczku położonym pomiędzy Rzymem i Florencją narodziła się idea Cittaslow. Było to w roku 1999. Wtedy to – w Orvieto odbyło się pierwsze zgromadzenie przedstawicieli włoskich miast, którzy zaczęli szukać swoich szans na rozwój w duchu „slow” i polepszenie jakości życia mieszkańców.

Idea ruchu „slow cities” błyskawicznie zyskała na popularności, a jej założenia zaczęły przynosić wymierne efekty. Spowolnienie i uważność w obszarach społecznych pozytywnie wpłynęły na zrównoważony rozwój małych ośrodków miejskich, a wieści o ruchu „slow cities” popłynęły daleko w świat i dotarły aż do Warmii i Mazur.

Górowo Iławieckie

Właśnie w województwie warmińsko-mazurskim, oceniając z polskiej perspektywy, idea ta zakorzeniła się najsilniej. Zdecydowana większość – bo 27 z 36 polskich miast spod znaku pomarańczowego ślimaka – leży właśnie na Warmii i Mazurach.

Miasta Cittaslow to doskonałe miejsca, by odpocząć od codziennego pośpiechu. Życie w nich płynie spokojnym, naturalnym rytmem, a ich gościnni mieszkańcy chętnie dzielą się tym, co mają najlepszego: historią, tradycją, kulturą i dobrym jedzeniem. Miasta członkowskie tego ruchu stawiają na promowanie i upowszechnianie idei dobrego życia, troskę o lokalność i zachowanie niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Tradycyjna gościnność czyni je atrakcyjnymi dla każdego, kto szuka wytchnienia od codziennej krzątaniny. Pobyt w nich stanowi doskonałą alternatywę dla intensywnego tempa życia w metropoliach – dla szybkiego jedzenia, szybkiego odpoczywania, szybkich i powierzchownych kontaktów z innymi. Każde z nich dysponuje świetną ofertą krótszego i dłuższego wypoczynku: w szczególności dla całych rodzin, ale też dla miłośników historii, kultury oraz pasjonatów aktywności fizycznej.

Gołdap

Członkowie Cittaslow dbają o przywracanie dawnej świetności zabytkowych budowli i tkanki miejskiej. W odrestaurowanych wnętrzach kwitnie życie kulturalne, działają placówki muzealne i ośrodki aktywności społecznej. Obecnie miasteczka regionu uczestniczą w realizacji projektów w ramach „Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Tereny i budowle w poszczególnych miastach zostają „przywracane do życia” nie tylko dzięki remontom i modernizacjom, ale również nadawaniu im nowych funkcji i dostosowywaniu ich do potrzeb lokalnych społeczności.

Pełne członkostwo w Cittaslow dostępne jest tylko dla miast o populacji poniżej 50 000 mieszkańców, które popierają i wdrażają cele organizacji. Na całym świecie do ruchu należy ponad 280 miast z 33 krajów. Co ciekawe i godne wyróżnienia – nasz kraj znajduje się na drugiej lokacie w skali globu pod względem ilości miast członkowskich, – tuż po wspomnianej Italii. I nie sposób oprzeć się wrażeniu, że za międzynarodowym sukcesem stoją warmińsko-mazurskie miasteczka, które jak się okazuje – z Toskanią mają więcej wspólnego niż nam się wydaje.

Więcej o citaslow? KLIKNIJ!

Poprzedni artykuł

Brytyjska firma otwiera biuro w 3mieście! Na pokładzie już ponad 100 pracowników!

Następny artykuł

Ekspansja w Pomorskim Centrum Logistycznym

powiązane artykuły
Total
0
Share