Szlak Św. Warmii szansą na rozwój całego regionu

Na całym świecie miejsca kultu religijnego, które odwiedzają pielgrzymi, stają się często centrami turystycznymi z bogatą ofertą i infrastrukturą dla licznych gości. Za sprawą Gietrzwałdu do najchętniej odwiedzanych regionów Polski i Europy ma szanse dołączyć także Warmia.

Fatima, Lourdes czy Jasna Góra to lokalizacje znane turystom pielgrzymkowym na całym świecie. Każdego roku odwiedzają je miliony osób. Są to nie tylko słynne miejsca kultu religijnego, ale również centra turystyczne obsługujące setki tysięcy gości. To prawdziwe koła zamachowe lokalnej gospodarki, przynoszące ogromne korzyści przedsiębiorcom i budżetom samorządowym.

Przed szansą na wykorzystanie potencjału, jaki niesie za sobą turystyka pielgrzymkowa, staje obecnie Warmia. Centralnym punktem na Szlaku Świętej Warmii jest oczywiście Gietrzwałd. To jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych, które mocą swojego urzędu potwierdził Kościół katolicki. Stąd nie może dziwić, że co roku to święte dla katolików sanktuarium odwiedzają tysiące osób. Warmia ma do zaoferowania też wiele pereł architektury sakralnej z bogatą i piękną historią, które mogłyby przyciągać tysiące wiernych. Wystarczy wymienić tu choćby Stoczek Klasztorny, Dobre Miasto, Głotowo czy Klebark. Aby tak się stało, potrzebna jest oczywiście promocja regionu, pokazanie go w całej okazałości z bogatą historią i okazałymi zabytkami.

Jednak nawet najlepsza promocja nie przyciągnie turystów, jeśli nie będzie odpowiedniej infrastruktury, w tym przede wszystkim bazy hotelowej. Powinna być ona tworzona równomiernie na całej Warmii, by nie zaburzyć dotychczasowego charakteru zabytkowych miejscowości. Napływ turystów przyczyni się oczywiście do rozwoju całego regionu, a w szczególności małych i średnich polskich firm, na przykład tych, które oferują usługi gastronomiczne czy turystyczne. Co ważne, turystyka pielgrzymkowa nie jest sezonowa, trwa przez cały rok, choć oczywiście w największej skali w wakacje. Oznacza to stabilny rozwój dla lokalnych przedsiębiorców i mnóstwo całorocznych miejsc pracy.

materiały prasowe

W tak potrzebną dla Warmii rozbudowę infrastruktury turystycznej doskonale wpisuje się inwestycja hotelowa w Rybakach nad Jeziorem Łańskim. Powstanie tam średniej wielkości obiekt, na maksymalnie 350 pokoi. Dodatkowo w jego sąsiedztwie stanie niespełna 30 jednorodzinnych domów letniskowych. Hotel dzieli od Gietrzwałdu zaledwie 30 minut jazdy samochodem, dlatego z powodzeniem będzie mógł obsługiwać pielgrzymów. Jest też w niedalekiej odległości od innych ważnych miejsc na mapie Szlaku Świętej Warmii. Jego optymalną lokalizację uzupełni bogata oferta usług prozdrowotnych i strefa spa. Hotel będzie jednym z najbardziej ekologicznych w Polsce, m.in. za sprawą instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła. Ruch na terenie hotelu będzie obsługiwany pojazdami niskoemisyjnymi, które zapewnią gościom transport do atrakcji Szlaku Świętej Warmii. 

Niedawno zielone światło dla budowy hotelu dali rani gminy Stawiguda, w której położone są Rybaki. W uchwalonym przez radę gminy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano nad Jeziorem Łańskim obiekt hotelowy i inną infrastrukturę turystyczną. Inwestor deklaruje, że budowa rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu odpowiednich decyzji i zezwoleń.

Poprzedni artykuł

Znamy laureatów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Następny artykuł

Adam Van Helper

powiązane artykuły
Total
0
Share