Hotel, basen, restauracje. Tak zmieni się okolica Skweru Kościuszki!

Osiem pracowni wzięło udział w konkursie architektonicznym na zabudowę działki położonej pomiędzy Aleją Topolową i gdyńską mariną – w prestiżowej okolicy Skweru Kościuszki. Pierwsza nagroda została przyznana pracowni Bedra Cichosz Architekci. Czym charakteryzuje się zwycięska koncepcja?

Inwestor – firma Allenort Capital poinformowała o planach zagospodarowania 4-hektarowej działki z końcem 2021 roku. Wspomniana marka zaprosiła do dwuetapowego konkursu 10 pracowni z kraju i zagranicy. Kilka dni temu odbyły się obrady Sądu Konkursowego – w ich trakcie wyłoniono wstępnie trzy koncepcje. Pierwsza nagroda została przyznana pracowni Bedra Cichosz Architekci. Pracownia zostanie zaproszona do podjęcia rozmów z organizatorem na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej planowanej inwestycji. Z wyników konkursu zadowolony jest inwestor, reprezentowany przez Grzegorza Goryszewskiego – prezesa zarządu Allenort Capital.

Jestem bardzo zadowolony z przyjętej przez nas koncepcji konkursu dwuetapowego. Procedura autokorekty biur architektonicznych, w drugim etapie konkursu, w znacznie większym stopniu dała możliwość autorom zaprezentować swoje prace z korzyścią dla ich jakości. Miejsce tak eksponowane zasługuje na szczególną uwagę i szansę na jak najlepszą ofertę projektową. Przeprowadzony konkurs traktujemy jako rodzaj dyskusji społecznej nad przyszłością tej okolicy, dyskusji która pozwoliła nam zrozumieć lokalne oczekiwania. Konkurs wyłonił pracę najlepiej na nie odpowiadającą. Mamy nadzieję, iż realizacja zwycięskiego projektu, będzie wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców i przyczyni się do poprawy wizerunku Gdyni – mówi Grzegorz Goryszewski.

projekt: Bedra Cichosz Architekci

Zgodnie z zapowiedziami inwestora – na wspomnianym terenie ma powstać czterogwiazdkowy hotel, restauracje, basen oraz SPA. W ocenie Sądu Konkursowego wybrana praca konkursowa najlepiej wpisuje się w wieloaspektowy kontekst szczególnie atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest skwer Kościuszki w Gdyni oraz sąsiedztwo morza. Wynikiem tego wpisania jest zharmonizowana koncepcja korzystnie wpływająca na ład przestrzenny. Ponadto koncepcję wyróżnia bogaty program funkcjonalny zgodny z oczekiwaniami organizatora oraz wysoka kultura estetyczna oddająca ducha modernistycznej Gdyni. Zwycięska praca została najlepiej dostosowana do rekomendacji sądu konkursowego sformułowanych po pierwszym etapie konkursu.

Poprzedni artykuł

Local Trends. Drugi dzień Samorządowego Kongresu Finansowego

Następny artykuł

Rozpoczął się Actus Humanus - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce

powiązane artykuły
Total
0
Share