Rozpoczął się Actus Humanus – największy festiwal muzyki dawnej w Polsce

Największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jedna z najważniejszych tego rodzaju imprez w Europie odbędzie się w Gdańsku przed Wielkanocą. W przedświąteczny nastrój refleksji i zadumy słuchaczy wprowadzą artyści m.in z Polski, Francji i Szwajcarii.

Wielki Tydzień to czas oczekiwania na nadchodzące Zmartwychwstanie i powrót nadziei. Koncerty, które wypełnią festiwal, będą okazją do zanurzenia się w dźwiękach dawnych wieków. To niepowtarzalna okazja, by poczuć atmosferę smutnych dni Wielkiego Tygodnia, po których nastąpi blask Zmartwychwstania. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-17 kwietnia.

Koncerty

Serię popołudniowych koncertów festiwalu Actus Humanus Resurrectio otworzy w Ratuszu Staromiejskim – Adam Strug, jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki ludowej i tradycyjnej. Wykona wielkopostne pieśni pasyjne, powstałe na styku muzycznych tradycji kościelnej, dworskiej i ludowej, wykonywane od Środy Popielcowej do mszy rezurekcyjnej.

Tak się złożyło, że podczas tegorocznego festiwalu, od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty, będą nam towarzyszyły „Lamentacje” Jeremiasza. Te wspaniałe opracowania wyszły przede wszystkim spod ręki twórców francuskich: czeka nas m.in. koncert otwarcia, 13 kwietnia 2022 r. z muzyką Marca-Antoine’a Charpentiera i jego „Leçons de Ténèbres” na Wielką Środę i w Wielki Piątek w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a – mówił w radiowej Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Agnieszka Budzińska-Bennett, wybitna śpiewaczka, instrumentalistka i badaczka, przed gdańską publicznością w Wielki Piątek w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentuje cztery odsłony najróżniejszych lamentów z kobiecej perspektywy, czyli autorski program „Lamentacji”, złożony m.in. ze skarg zakonnic z Majorki, Północnych Włoch i Niemiec.

Wieczorne spotkania

Wieczorne koncerty odbywać się będą w Wielkim Tygodniu codziennie zawsze o godz. 20.00. W dwóch lokalizacjach (Dwór Artusa i Centrum św. Jana) usłyszeć będzie można europejskie gwiazdy muzyki dawnej: Vincent Dumestre & Le Poème Harmonique, Peter Phillips & The Tallis Scholars, William Christie & Les Arts Florissants, Paul Van Nevel & Huelgas Ensemble oraz Akademie Für Alte Musik Berlin.

Poprzedni artykuł

Hotel, basen, restauracje. Tak zmieni się okolica Skweru Kościuszki!

Następny artykuł

Nowa dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury

powiązane artykuły
Total
0
Share