Blisko 90 milionów złotych na staże, szkolenia i… własny biznes!

Blisko 6 tys. Pomorzan, którzy w tej chwili nie mają najmniejszych szans na znalezienie pracy, do końca 2024 roku poprawi swoją sytuację zawodową. Wszystko dzięki projektom realizowanym w powiatowych urzędach pracy w naszym województwie. Są one dofinansowane z Funduszy Europejskich dla Pomorza (FEP).

Dla kogo wsparcie?

Wsparcie przeznaczone jest dla bezrobotnych, osób pozostających długo bez pracy, poszukujących zatrudnienia, kobiet, młodych do 30. roku życia, 55- latków i starszych, którzy mają zbyt niskie kwalifikacje. Dotyczy również osób z niepełnosprawnościami czy sprawujących opiekę nad dzieckiem lub inną osobą.

Te grupy najczęściej potrzebują wsparcia w znalezieniu zatrudnienia czy poprawie swojej sytuacji zawodowej – tłumaczy Izabela Jezierska, dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Na przykład młodym ludziom często brakuje doświadczenia i kwalifikacji, z kolei opiekunom osób zależnych trudniej godzić pracę z zajmowaniem się bliskim, dlatego ich pozycja jest słabsza w stosunku do bardziej doświadczonych i dyspozycyjnych osób. Z projektów skorzysta prawie 6 tys. osób, z czego ok. 2,5 tys. będą to młodzi Pomorzanie. Na ten cel przeznaczono ponad 89,2 mln zł (łącznie na 2023 i 2024 rok) z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza.

Są to pierwsze decyzje o dofinansowaniu w ramach EFS+, zawierane w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-27– informuje Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Powiatowe Urzędy Pracy mają duże doświadczenie w prowadzeniu projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inicjatywy te są bardzo ważne, jeśli chodzi o aktywizację zawodową mieszkańców Pomorza. To inwestycja nie tylko w jednostki, ale także w rozwój lokalnych społeczności i pomorskiej gospodarki – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Najpierw rozmowa, potem działanie

Uczestnicy projektów zaczynają od rozmowy z doradcą urzędu pracy. Razem z nim analizują swoje predyspozycje, potrzeby oraz bariery, które utrudniają im znalezienie zatrudnienia, określają umiejętności i układają plan działania. Nowością w realizowanych obecnie projektach jest ocena kompetencji cyfrowych uczestników poniżej 30. roku życia. Są one sprawdzane za pomocą ankiet lub innych narzędzi, którymi dysponują instytucje, a w razie potrzeby uzupełniane.

Potem uczestnicy mogą zostać skierowani na staż do pracodawców, gdzie zdobywają doświadczenie czy praktyczne umiejętności pożądane na lokalnym rynku pracy. Z kolei szkolenia dają możliwość zdobycia kwalifikacji, potwierdzonych odpowiednim dokumentem. Osoby, które chciałyby wystartować z własną firmą i mają do tego predyspozycje mogą otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Czasami problemem jest transport, bo mieszkańcom mniejszych miejscowości trudniej dojechać do pracy, co może ograniczać ich motywacje. Rozwiązaniem może być tzw. bon na zasiedlenie, który pokrywa koszty zamieszkania w innym miejscu niż dotychczasowe. Istotne jest to, że uczestnicy poniżej 30. roku życia mogą nabyć kompetencje wymagane w branżach kluczowych dla regionu. Są to tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza, czyli technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie.

  • źródło: pomorskie.eu
  • foto główne: pexels
Poprzedni artykuł

Kultowy spektakl zakończy Lato Teatralne w Sopocie

Następny artykuł

Nowa fabryka chipów w Polsce! Powstanie w okolicach Gdańska!

powiązane artykuły
Total
0
Share