Kultowy spektakl zakończy Lato Teatralne w Sopocie

Wraz z wakacjami kończy się Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Sopocka publiczność mogła tego lata podziwiać wielu wspaniałych artystów którzy wystąpili z recitalami i koncertami. W repertuarze, na koniec sierpnia, jest jeszcze „Tuwim dla dorosłych”, przedstawienie w reżyserii Jerzego Satanowskiego.

Tego Lata na deskach Teatru Atelier z recitalami i koncertami wystąpili między innymi: Ewa Błaszczyk, Hanna Banaszak, Magda Umer czy André Ochodlo. Za nami także kolejne Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską i poemat jazzowy „Bona Sforza”. W lipcu i sierpniu sopocka publiczność szczelnie wypełniała widownię teatru.

To wspaniale, że publiczność tak chętnie spędza z nami letnie wieczory. To dla nas najwyższa forma uznania, powód do radości, ale również motywacja, by starać się jeszcze bardziej. Wierzymy więc, że i w przyszłym roku zaskoczymy naszą wierną publiczność. Tymczasem zachęcam do skorzystania z tego co przygotowaliśmy jeszcze na tegoroczne Lato Teatralne i obejrzenia spektaklu Jerzego Satanowskiego – mówi Adam Szulc, rzecznik teatru.

Sierpień w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej upłynął pod znakiem konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Laureatką nagrody publiczności została Michalina Dworzaczek. Piosenek w jej wykonaniu posłuchamy więc również w przyszłym roku. Uznanie publiczności spotkało się z zachwytami jury. Michalina Otrzymała bowiem także pierwszą nagrodę. Pozostałymi laureatami zostali: Lilit Minasyan, zdobywczyni drugiej nagrody oraz Katarzyna Żbel, której przypadła trzecia nagroda.

Tegoroczne Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej kończy spektakl, który na co dzień w swoim repertuarze ma Teatr Muzyczny ROMA, czyli „Tuwim dla dorosłych”. To pełny dowcipu i swady portret Juliana Tuwima, poety o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości i polityki. Owo sarkastyczne, nonszalanckie podejście było charakterystyczne dla znacznej części jego twórczości, zwłaszcza z okresu 20-lecia międzywojennego. Był to czas tak mitologizowanej przez poetę młodości, czas „Pikadora” (kawiarni literackiej, której był współzałożycielem), „Qui Pro Quo”, „Czarnego Kota” i innych rozsianych po Warszawie kabaretów, wreszcie czas „Skamandra” – legendarnej grupy poetyckiej założonej przez Juliana Tuwima, a także Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. „Skamander” miał przemożny wpływ na życie artystyczne, jak również obyczajowe i towarzyskie w całym 20-leciu międzywojennym.

materiały prasowe

Julian Tuwim był reprezentantem liberalnej inteligencji warszawskiej, szydził z zacofania, mieszczańskiego kołtuństwa, kultu materialistycznych wartości. Przeszedł ewolucję od krytyki pewnych elementów rzeczywistości politycznej, do całkowitej niezgody na rządy sanacyjnych elit, kiedy w latach trzydziestych zaczęły one niebezpiecznie zbliżać się do ugrupowań o programie antysemickim i faszystowskim.

Spektakl Tuwim dla dorosłych ukazuje najpierw zachłyśnięcie się światem przez młodego poetę, a następnie jego narastający dystans artysty wobec rzeczywistości i coraz większą dezaprobatę dla obserwowanych mechanizmów społecznych. Ma też przedstawienie drugiego – poza samym poetą – bohatera. Jest nim… Warszawa. Ukochane miasto, do którego Tuwim wracał – wydawało by się – wbrew rozsądkowi, wiedziony czystą poetycką intuicją. Albo miłością.

Spektakl jest wyborem utworów z różnych tuwimowskich „szuflad”. Jest też przesycony klimatem bliskim poecie – klimatem witalizmu, radości życia, dowcipu i… odrobiny melancholii. Znalazły się w nim (w formie piosenek) zarówno teksty satyryczne, jak i liryczne, a wszystko to przetykane jest fragmentami wierszy i prozy. Przedstawienie pozwala spojrzeć z nowej, zupełnie innej perspektywy, na postać i twórczość Tuwima.

„Tuwim dla dorosłych” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, grany będzie codziennie od 24 do 28 sierpnia o godzinie 19.30, z wyjątkiem niedzieli, 27 sierpnia, kiedy przedstawienie będzie grane o godzinie 17.00. Czas trwania spektaklu: 2h 10 min (z przerwą). Rekomendowany wiek widzów: od 16 lat

Obsada:

  • Joanna Lewandowska 
  • Anna Sroka – Hryń
  • Magdalena Piotrowska
  • Jacek Bończyk
  • Arkadiusz Brykalski
  • Wojciech Wysocki

Reżyseria: Jerzy Satanowski
Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita 

Poprzedni artykuł

Gdyńska rakieta w kosmosie? Kolejna próba jesienią!

Następny artykuł

Blisko 90 milionów złotych na staże, szkolenia i... własny biznes!

powiązane artykuły
Total
0
Share