Dwa jubileusze – jeden festiwal

Przed nami ostatni akord 15. Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Finalny etap stał się okazją do jubileuszy – 75-lecia gdańskiej Akademii Muzycznej oraz 75. urodzin jednego z najwybitniejszych jej absolwentów. Podczas uroczystego koncertu Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymał jubilat, prof. Konstanty Andrzej Kulka, oraz Konrad Mielnik, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego

Pierwszą z nagród tego wieczora otrzymał prof. Konstanty Andrzej Kulka. Z wnioskiem o przyznanie nagrody wybitnemu gdańskiemu muzykowi do prezydent Gdańska zwrócił się Konrad Mielnik, dyrektor GFM oraz Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis, z którym to zespołem skrzypek od lat koncertuje i jest jego konsultantem artystycznym.

Od 1967 roku do chwili obecnej wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestr. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin. Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą.

Profesor Konstanty Andrzej Kulka podczas koncertu/Fot. Grzegorz Mehring

Z wielkim uznaniem przekazuję nagrodę wirtuozowi i mistrzowi, który w tym roku świętuje swój jubileusz. Niemal 60 lat obecności na najważniejszych scenach świata, liczone w tysiącach recitale, koncerty, gościnne występy z najlepszymi orkiestrami i udziały w festiwalach. Tak imponujący dorobek artystyczny jest godny podziwu. Panie Profesorze, dziękuję za najwyżej klasy profesjonalizm – mówił prezydent Piotr Borawski.

Druga Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury tego wieczoru trafiła do Konrada Mielnika, dyrektora Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Z wnioskiem o przyznanie nagrody Konradowi Mielnikowi do prezydent Gdańska zwrócił się Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Konrad Mielnik – Dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego/Fot. Grzegorz Mehring

Konrad Mielnik to pomysłodawca i dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Od lat promuje kulturę i muzykę, ze szczególnym nastawieniem na muzykę polską. Jest Absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie fortepianu. Ceniony publicysta muzyczny, producent, kreator nagradzanych wydarzeń artystycznych. Autor audycji poświęconych przede wszystkim muzyce klasycznej, emitowanych na antenie Radia Gdańsk oraz w programach II, III i IV Polskiego Radia. Producent kilkudziesięciu, wielokrotnie nagradzanych słuchowisk radiowych m.in. na Festiwalu Dwa Teatry oraz licznych transmisji i retransmisji koncertów realizowanych na potrzeby radia i telewizji.

źródło: Referat Prasowy Miasta Gdańsk

Poprzedni artykuł

Brytyjska firma technologiczna otwiera siedzibę w Olivia Star

Następny artykuł

Splendor Gedanesis. Do kogo powędrowały prestiżowe statuetki?

powiązane artykuły
Total
0
Share