Gdańsk: Ostatnie chwile głosowania w Budżecie Obywatelskim. Jak zagłosować?

Internetowe głosowanie na projekty jubileuszowej 10 edycji BO trwa do poniedziałku, 10 października do godz. 23.59. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec ma wpływ na to, co powstanie w Gdańsku, na sąsiedniej ulicy lub w części miasta, która jest mu szczególnie bliska.

Gdańszczanki i gdańszczanie wybierają spośród 305 projektów Budżetu Obywatelskiego w tym 94 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Jak głosować?

  1. Głosujemy online za pośrednictwem witryny internetowej
  2. Każdy mieszkaniec może głosować tylko jeden raz.
  3. Głosować można niezależnie od wieku (osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci).
  4. Uprawnione do głosowania są osoby zameldowane w Gdańsku na pobyt stały, czasowy lub wpisane do rejestru wyborców, a także posiadające Gdańską Kartę Mieszkańca.
  5. Z jednego numeru telefonu można zautoryzować pięć osób, a z jednego adresu e-mail dziesięć.
  6. Każdy głosujący ma do dyspozycji:
  1. 5 punktów na projekty dzielnicowe (do dowolnego rozdysponowania)
  2. 1 punkt na projekty dzielnicowe Zielony Budżet Obywatelski
  3. 1 punkt na projekt ogólnomiejski
  4. 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielony Budżet Obywatelski

W pierwszej kolejności głosuje się na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu Obywatelskiego, następnie na projekty ogólnomiejskie.

materiały prasowe

Nagrody dla głosujących

W tym roku Miasto zachęca do jak najszerszego udziału i wysokiej frekwencji wśród głosujących na BO. Z tej okazji przygotowano specjalne nagrody dla mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz dzielnic.

Do końca głosowania trwa rywalizacja, pomiędzy wszystkimi gdańskimi dzielnicami. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra iluminacje świąteczne.

Ważne, aby oddając głos na wybrane projekty BO, zaznaczyć dzielnicę, w której się mieszka – ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji głosujących w danej dzielnicy. Nie oznacza to jednak, że głosować można tylko na projekty w dzielnicy, w której się mieszka. Wręcz przeciwnie – swój głos można oddać na projekty BO zgłoszone w różnych dzielnicach. W tym przypadku jest pełna dowolność.

Mobilne Punkty do Głosowania

W tej edycji, po raz kolejny, na ulicach Gdańska zawitały Mobilne Punkty do Głosowania. Może z nich skorzystać każdy, kto nie ma dostępu do Internetu, nie potrafi z niego skorzystać lub woli tradycyjne metody głosowania. Każdego dnia konsultanci BO dyżurują w innej dzielnicy. Przy ich pomocy można zagłosować na miejscu na projekty BO, a także dowiedzieć się, jakie projekty w danej dzielnicy zaproponowali mieszkańcy.

Harmonogram Mobilnych Punktów do Głosowania w dzielnicach.

Wszyscy ci, którzy zostawili sobie wybór na ostatnie godziny, mogą głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego za pośrednictwem witryny internetowej. Na stronie można też szczegółowo zapoznać się z poszczególnymi projektami, a także znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Ogłoszenie wyników

Wyniki głosowania poznamy 14 października o godz. 15.00 podczas uroczystego spotkania na Polsat Plus Arena Gdańsk w części Atom Club. Zapraszamy wszystkich tegorocznych wnioskodawców oraz wszystkich uczestników poprzednich edycji BO do wspólnego świętowania. Będzie to wspaniała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń z innymi wnioskodawcami przy kawie i poczęstunku. 

Wybrane w głosowaniu projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2023/2024, a następnie rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, 11. edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. Do 16 października można również obejrzeć wystawę poświęconą dziesięciu edycjom Budżetu Obywatelskiego, która zlokalizowana jest w Parku Oliwskim, od ul. Opackiej, niedaleko Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku.

źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

CHICHOTY i smażenie frytek w jedwabiach

Następny artykuł

Jak wyglądał tegoroczny sezon żeglugi wycieczkowej?

powiązane artykuły
Total
0
Share