Gdynia: Ponad 800 tys. złotych dla lokalnej kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło już część konkursów i przyznało pierwsze dotacje na realizację projektów kulturalnych i modernizacyjnych. Wśród beneficjentów nie zabrakło gdyńskich instytucji i organizacji. Wsparcie trafi m.in. do Muzeum Miasta Gdyni, Teatru Miejski im. Witolda Gombrowicza czy Muzeum Marynarki Wojennej. W sumie przyznano im ponad 800 tys. zł, ale pula ta może być jeszcze większa, bo wyniki kilku programów wciąż nie zostały ogłoszone.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło przyznawanie grantów na realizację różnego rodzaju projektów. Do tej pory podano wyniki kilkunastu konkursów grantowych. Wśród instytucji i organizacji, do których trafią ministerialne środki, są również te gdyńskie. Suma przyznanych dotychczas środków dla gdyńskiej kultury to 861 400 zł. Jednak kwota ta może wzrosnąć, bo nie ogłoszono jeszcze rozstrzygnięć wszystkich programów.

Gratuluję wszystkim instytucjom i organizacjom, które dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu gdyńska kultura wzbogaci się o kolejne ciekawe wydarzenia. Zyska też nowy sprzęt, a niektóre muzealne ekspozycje odzyskają dawny blask.

Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni otrzyma łącznie 285 000 zł. To środki z programu „Wspieranie działań muzealnych” na realizację dwóch projektów. 198 500 zł – na wystawę historyczno-sensoryczną „W Gdyni nie pada”. Jej kuratorką i pomysłodawczynią jest Gosia Bujak. Natomiast 86 500 zł to kwota, która zostanie przeznaczona konserwacje muzealiów z okazji stulecia Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej przyznano 280 000 zł na trzeci etap modernizacji ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego, co uatrakcyjni ofertę instytucji. Dofinansowanie pochodzi z programu „Infrastruktura kultury”. Jego celem jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze. Z tego samego programu dotację dostanie również Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. To 270 000 zł na zakup stołu oświetleniowego oraz energooszczędnych reflektorów.

Z kolei do fundacja „Polihymnia” trafi 26 400 zł z programu „Zamówienia kompozytorskie”. Dzięki temu zostanie zrealizowany projekt „Helena Tulve – kompozycja na fidel płocką i oktet wokalny”. Ministerialne dotacje na kulturę trafiły również do warszawskiej organizacji, która robi swoje przedsięwzięcie m.in. w Gdyni.

Against Gravity szykuje kolejną, 21. edycję Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To święto kina i filmów dokumentalnych. Tegoroczna odsłona potrwa od 10 do 19 maja w kinach, natomiast od 21 maja do 3 czerwca przeniesie się do świata wirtualnego. Na tegoroczną edycję wydarzenia ministerstwo przekazało 300 000 zł z programu „Film”.

źródło: gdynia.pl

Poprzedni artykuł

Pomorska Nagroda Artystyczna za 2023 rok. Znamy nominowanych!

Następny artykuł

Zielone paliwo dla statków produkowane w Gdyni...?

powiązane artykuły
Total
0
Share