Pół miliarda złotych na pożyczki dla pomorskich firm!

Pomorscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czterech instrumentów finansowych. Będzie wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, pożyczki na modernizację energetyczną, pożyczka OZE i ekopożyczka. Całkowita kwota zawartej umowy to ponad 510 mln zł. Środki pochodzić będą z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Umowę z Pomorskim Funduszem Rozwoju podpisali 28 listopada 2023 roku marszałkowe województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz prezesi PFR Jacek Zwolak i Magdalena Pronobis.

Trzy instrumenty zwrotne

Podpisana umowa dotyczy uruchomienia finansowania w ramach tzw. instrumentów zwrotnych. Będą to pożyczki, z których skorzystać będą mogli przedsiębiorcy z Pomorza. Umowa opiewa na ponad pół miliarda złotych, które pozwolą na uruchomienie szerokiej gamy pożyczek. Będą to cztery projekty: dla przedsiębiorców, na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w MŚP. Łączna wartość umowy to 510,8 mln zł, z czego 434,2 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich. Instrumenty będą uruchamiane sukcesywnie już od I kwartału 2024 r. Pożyczek udzielać będą Partnerzy Finansujący, którzy zostaną wyłonieni w przetargach ogłaszanych przez Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.

Cztery obszary

Pierwszym obszarem. Dla którego udzielane będzie wsparcie to pożyczka rozwojowa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jej celem jest wsparcie transformacji firm. Możliwe będzie uzyskanie wsparcia finansowego np. na wdrożenie nowoczesnych modeli biznesowych, usprawnienie procesu produkcyjnego czy wykorzystania nowych technologii takich jak choćby sztuczna inteligencja. Maksymalna wartość pożyczki to 2 mln zł.

Drugim z planowanych obszarów wsparcia jest efektywność energetyczna. Odbiorcami mogą być właściciele budynków mieszkalnych, wspólnoty mieszkaniowe czy TBS. Wartość udzielanych pożyczek wynosi od 3 do 10 mln zł., zależnie od rodzaju budynku. Wparcie można będzie przeznaczyć np. na likwidację barier architektonicznych czy termomodernizację budynków i instalacje systemów zarządzania energią.

Pożyczka OZE to trzeci planowany do wdrożenia mechanizm. W jego ramach finansowana może być budowa i rozbudowa źródeł OZE, magazynów energii czy przyłączy źródeł odnawialnych do istniejących sieci energetycznych i cieplnych. W ramach Pożyczki OZE przedsiębiorcy będą mogli uzyskać do 10 mln zł.

Czwarty, ostatni obszar to Ekopożyczka dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jej celem jest wsparcie transformacji sektora MŚP w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Chodzi tu o np. ograniczanie ilości odpadów czy materiałochłonności produkcji. W ramach tego mechanizmu maksymalna wysokość wsparcia wynosić będzie 5 mln zł.

  • źródło: pomorskie.eu
  • fot: Aleksander Olszak
Poprzedni artykuł

Gratka dla miłośników mody. Intrygująca wystawa w Muzeum Sopotu!

Następny artykuł

Ciemność i dźwięk

powiązane artykuły
Total
0
Share