Uroczysta gala rozpoczęła się od oprawy muzycznej, za którą odpowiedzialni byli adepci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni. Utalentowana młodzież zaprezentowała niezwykle absorbujący, energiczny i dojrzały spektakl dyplomowy „Mury Jerycha” zrealizowany w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej. Scenarzystą i reżyserem spektaklu otwierającego galę był Wojciech Kościelniak.
Miałem wielką przyjemność, po przerwie spowodowanej pandemią ponownie, wspólnie z przyjaciółmi pomorskiej sceny, świętować Międzynarodowy Dzień Teatru i wręczyć z tej okazji Nagrody Teatralne – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – W tej świątyni sztuki mamy niezwykłą okazję, by złożyć hołd ludziom teatru. Nie tylko tego, w którym się znajdujemy, ale również teatrów z całego Pomorza. Bawicie nas, rozśmieszacie, zmuszacie do refleksji. To niezwykłe dzieło, które zawdzięczamy właśnie Wam – dodał marszałek.
Nagrody Teatralne Marszałka
Od ponad 20 lat marszałek województwa pomorskiego, co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za najlepszy scenariusz, muzykę, scenografię i debiut roku. Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku.
Przyznawane są trzy nagrody indywidualne (finansowe w wysokości 10 tys. zł każda) dla wyróżniających się artystów, Nagroda dla młodego artysty, dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza (7 tys. zł) oraz nagroda honorowa za Przedstawienie Roku (tradycyjnie jest to dzieło sztuki autorstwa jednego z uznanych pomorskich twórców, w tym roku jest to obraz uznanej malarki i ilustratorki Marty Frej.
Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza
Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do rosnącego grona laureatów dołączył Wojciech Marcinkowski za dopracowaną i dojrzałą kreację charyzmatycznego Księdza w spektaklu „Ciemna woda” Amanity Muskarii w reżyserii Iwa Vedrala w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.
Trzy Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2021
- Lena Frankiewicz za reżyserię spektaklu „Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy w Teatrze Wybrzeże, za przejmującą, refleksyjną i ciekawie skomponowaną inscenizację herstorycznej sagi kaszubskiej o uniwersalnym znaczeniu.
- Sylwia Góra za wyraziście poprowadzoną, poruszającą i zapadającą w pamięć kreację doświadczonej życiem Rozeli w spektaklu „Nieczułość” w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Wybrzeże.
- Marek Zákostelecký za zachwycającą koncepcję i przygotowanie scenografii oraz lalek do spektaklu „Co u diabła” na podstawie baśni braci Grimm w reżyserii Michała Derlatki w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Spektakl Roku 2021
Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano „Nieczułości” na podstawie powieści Martyny Bundy w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Wybrzeże.
Laureaci Prezydent Gdańska
Od blisko 15 lat – na prośbę prezydenta Gdańska – odbywa się wspólna gala, podczas której wręczane są Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. Gdańska nagroda przyznawana jest od 2008 r. autorom najcenniejszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Corocznie prezydent Gdańska, na wniosek kapituły, przyznaje 3 równorzędne nagrody spośród następujących kategorii: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku oraz całokształt dorobku artystycznego. Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej nagrody w tej samej kategorii. Nagroda Teatralna ma wymiar finansowy, a jej wysokość ustalana jest corocznie przez prezydenta Gdańska (w tym roku jest to 10 tys. zł). Kapituła może również zaproponować przyznanie honorowej nagrody specjalnej – w postaci dzieła sztuki – za Przedstawienie Roku teatrowi, w którym nagrodzone widowisko zrealizowano. Laureatów wybiera specjalnie w tym celu powołana kapituła, składająca się z przedstawicieli miasta, ZASP, Uniwersytetu Gdańskiego i mediów.
W tym roku wyróżnienia z rąk prezydent Gdańska otrzymali artyści:
- Małgorzata Brajner-Białas za kreację Zosi w spektaklu „Emigrantki”;
- Olo Walicki za skomponowanie muzyki do spektaklu „Nieczułość”;
- Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Awantura w Chioggi”.
- Honorową Nagrodę Specjalną odebrał Miejski Teatr Miniatura za spektakl „Co u diabła” w reż. Michała Derlatki.
Fot. Karol Stańczak