Marina Puck oficjalnie otwarta!

W sobotę uroczyście otwarto marinę w Pucku, która po rozbudowie dysponuje 98 nowymi miejscami do cumowania jachtów oraz jednostek białej floty. Otwarciu towarzyszyło wiele niespodzianek nie tylko dla żeglarzy i amatorów morskiej rekreacji, ale także dla rodzin z dziećmi oraz fanów muzyki.

Otwarcie Mariny Puck było okazją do tego, by zobaczyć nową przystań jachtową oraz zapoznać się z ofertą turystyczną i rekreacyjną miasta. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, m.in. konkursy, darmowe rejsy katamaranem lub łodzią motorową, koncerty zespołu Kombi Łosowski oraz innych wykonawców. Tego dnia każdy mógł też zwiedzić historyczną część miasta wraz z symbolicznym miejscem zaślubin Polski z morzem

Otwarcie mariny jest dla nas powodem do dumy i wielkiej radości. To bardzo ważny krok naprzód w rozwoju Pucka – mówi burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. – To też spełnienie zobowiązania wobec naszych przodków, którzy wybrali Puck na dokonanie zaślubin Polski z morzem po 148 latach niewoli oraz tych, którzy budowali port we wczesnym średniowieczu. To pokazuje związek Pucka z morzem od zarania dziejów. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, by ten związek utrwalać. I to dla nich głównie tworzymy nową infrastrukturę portową.

fot. Karol Stańczak

Cumowanie będzie bezpieczne i wygodne

Prace nad rozbudową mariny w Pucku trwały półtora roku. Kluczowym wyzwaniem była budowa części falochronu północnego i stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. W ramach inwestycji przebudowano również fragment ul. Żeglarzy, a na pomostach zainstalowano postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. Dodatkowo, marinę wyposażono w mały bosmanat, a także przenośne sanitariaty oraz stałe urządzenie do odbioru zanieczyszczeń z jachtów.

Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Puck zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

fot. Karol Stańczak

Warto zaznaczyć, że rozbudowa mariny w Pucku to największa pod względem finansowym inwestycja zrealizowana w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Jej wartość to blisko 39 mln zł, w tym ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Co się zmieni w niedalekiej przyszłości?

W kolejnych latach planowany jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacji pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Poprzedni artykuł

W Gdańsku powstanie ekskluzywny hotel. Niebawem rusza budowa!

Następny artykuł

Motoryzacyjne patenciary

powiązane artykuły
Total
0
Share