Postanowienia noworoczne są tym, co definiujemy jako „przełom” w naszym życiu. Wynika to z tego, że nie jesteśmy do końca zadowoleni ze swojego dotychczasowego życia i potrzebujemy zmiany. A ze zmianą wiąże się motywacja. A motywacja sama w sobie nie jest szybkim i nadmiernym dmuchaniem balonika, który ma pęknąć pod koniec stycznia. To umiejętne gromadzenie i wykorzystywanie pozytywnej energii, która ma służyć naszej zmianie. Co zrobić, aby motywacja nas nie opuszczała? Oto kilka prostych punktów:
- Konkretne Cele: Określ konkretne cele, które chcesz osiągnąć. Im bardziej sprecyzowane, tym łatwiej śledzić postępy.
- Długoterminowy Plan: Stwórz długoterminowy plan działania, ale jednocześnie podziel go na krótsze, osiągalne etapy. To ułatwi utrzymanie motywacji na bieżącej drodze.
- Motywacyjne “Dlaczego”: Znajdź głęboki powód, dlaczego dany cel jest dla ciebie ważny. To “dlaczego” może być źródłem trwałej motywacji.
- Zdrowe Nawyki: Wprowadź zdrowe nawyki, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, sen i relaks. Zadbaj o ogólny stan swojego zdrowia.
- Plan Awaryjny: Przygotuj się na ewentualne przeciwności. Posiadanie planu awaryjnego pomaga radzić sobie z trudnościami bez utraty motywacji.
- Monitorowanie Postępów: Śledź postępy i celebruj nawet małe sukcesy. To potrafi utrzymać entuzjazm i motywację.
- Wsparcie Społeczne: Podziel się swoimi celami z bliskimi, którzy mogą stanowić wsparcie. Wspólne dążenie do celów z innymi może dodatkowo zmotywować.
- Utrzymuj Pozytywne Myślenie: Skup się na pozytywnych aspektach i rozwiązaniach, nawet w obliczu trudności. Unikaj negatywnego samokrytycyzmu.
- Przerwy i Odpoczynek: Dbaj o równowagę między pracą, a odpoczynkiem. Przerywki i momenty relaksu pomagają zregenerować siły.
Monika Najda – Trener Mentalny