Nadciągają zmiany w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbyła się konferencja prasowa w której wzięli udział między innymi: Michał Targowski, Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych oraz Beata Kuźniar – kierowniczka działu zwierząt drapieżnych. Tematem przewodnim spotkania były zmiany, które zajdą w oliwskim ZOO.

Osoby obecne na konferencji prasowej, która odbyła się tuż przed wejściem do nowego – całorocznego obiektu gastronomicznego, odniosły się do tematu zmian, które zajdą w najbliższej przyszłości w oliwskim ZOO. Jedną z nich będzie właśnie funkcjonowanie restauracji, drugą zaś – nowy pawilon dla lemurów.

W ramach współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego zrobimy wszystko, żeby do końca roku powstał nowy pawilon dla lemurów, który jest częścią obowiązującej umowy. Dziś natomiast otwieramy długo wyczekiwany przez odwiedzających całoroczny obiekt gastronomiczny, który stanowi nową jakość w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Będzie on dzierżawiony, a część z uzyskiwanych przychodów będzie zasilała budżet ZOO. Te dodatkowe środki będą przeznaczane na utrzymanie dobrostanu zwierząt i poprawę warunków ich utrzymania. Cieszymy się, że oferta gastronomiczna będzie na wyższym poziomie i będzie dostępna dla klientów przez cały rok – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Otwieramy dziś oczekiwany przez nas całoroczny pawilon gastronomiczny, który będzie przyciągał odwiedzających nawet jesienią i zimą. Stanowi on także pierwszy krok milowy, a całość inwestycji zakończymy jesienią, bowiem naprzeciwko tarasu widokowego powstanie nowy pawilon dla lemurów. Przyjadą one do nas za darmo, dzięki członkostwu w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych, jednak warunkiem koniecznym jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Całoroczna restauracja La Mariposa

To zupełnie nowy obiekt na terenie gdańskiego ZOO. Pięknie wkomponowany w otoczenie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni restauracyjnej ponad 500 m2. W środku restauracji zabezpieczono miejsce dla ok. 100 osób. Drugie tyle będzie dostępne na zewnętrznym, drewnianym tarasie widokowym.

W restauracji oferowana będzie kuchnia europejska, w formie samoobsługowego bufetu. Codziennie do wyboru będą dwie zupy, cztery dania mięsne, dwa dania rybne, makarony, surówki, sałatki, sosy, dodatki, desery, a także napoje ciepłe i zimne. W menu znajdą się dania dla dzieci, jak również propozycje dla wegetarian i vegan.

W obiekcie jest dziesięć ogólnodostępnych toalet, w tym dla osób  z niepełnosprawnością oraz pokój dla opiekuna z małym dzieckiem. Restaurację prowadzić będzie wyłoniony w postępowaniu publicznym operator, z którym podpisano umowę na pięć najbliższych lat. La Mariposa będzie czynna od soboty 29 kwietnia, codziennie, przez cały rok, od godz. 11.00, a zamykana na godzinę przed zakończeniem pracy ZOO.

Lemury wari czarno-białe

Tajemnicze duchy Madagaskaru, to one tutaj niedługo będą razem z nami. Mówię o Wari, to czarno-białe, bardzo rzadko występujące w naturze lemury – mówi Beata Kuźniar, kierowniczka działu zwierząt drapieżnych. – Pamiętajmy, że są krytycznie zagrożonym gatunkiem. To bardzo ciekawe zwierzęta, są endemitami, czyli występują wyłącznie na Madagaskarze. Są największymi wśród lemurów, czyli będzie łatwo zobaczyć, długość ich ciała z ogonem to blisko metr. Są niezwykle hałaśliwe, aktywne, ale ponieważ Gdańsk lubi wyzwania, dlatego wybraliśmy ten gatunek właśnie – podkreśla Beata Kuźniar.

Tuż obok restauracji La Mariposa tuż po wakacjach rozpocznie się budowa nowego pawilonu dla nowego gatunku zwierząt  – lemurów wari czarno-białych! Z tarasu widokowego położonego przed restauracją będzie zaś można obserwować te zwierzęta na ich wybiegu – wyspie.

materiały prasowe

Czekamy na przyjazd lemurów. Oczywiście najpierw musimy wybudować pawilon, który będzie gotowy pod koniec tego roku. Mamy w tej chwili obiecaną parę hodowlaną. Będą to zwierzęta z dwóch ogrodów europejskich. Z Magdeburga przyjeździe urodzona w 2018 roku samica, natomiast z Usti, czyli z czeskiego ogrodu zoologicznego, przyjedzie samiec. Będzie miał 2 lata. Liczymy na to, że będzie to zgrana para i później będziemy powiększać tę grupę o kolejne osobniki – mówi Beata Kuźniar, kierowniczka działu zwierząt drapieżnych.

Budowa pawilonu dla lemurów stała się możliwa dzięki podjęciu nowatorskiej dla ZOO współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. Gmina Miasta Gdańsk oraz GARG sfinansują tę inwestycję w równych, 50% częściach. W zamian za dofinansowanie, ogród zoologiczny zapewni Agencji świadczenia marketingowe, m.in. tytuł Partnera ZOO i wyłącznego Opiekuna nowego gatunku, oznakowanie GARG na terenie i w materiałach edukacyjnych ogrodu. Zakończenie budowy pawilonu i wybiegu planowane są na grudzień 2023, tak by jeszcze w tym roku mogły tam zamieszkać lemury.

źródło: Gdański Ogród Zoologiczny

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Nowa baza żeglarska w Jelitkowie. Znamy szczegóły!

Następny artykuł

Joanna Świątek: Lek na nieprzespanie

powiązane artykuły
Total
0
Share