Sopockie Centrum Kuracyjne będzie dostępną dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów odwiedzających Sopot bazą zabiegową z Zakładem Rehabilitacji Leczniczej, sanatorium i niezbędną infrastrukturą uzdrowiskową. Ideą, która przyświeca budowie jest wzmocnienie potencjału uzdrowiskowego Sopotu przy jednoczesnym wytyczeniu centrum kuracyjnego zlokalizowanego poza turystycznym centrum miasta. Powstający kompleks będzie impulsem dla rozwoju działalności i usług uzdrowiskowych, a także pozwoli na rozłożenie ruchu turystycznego i przeniesienie go również poza sezon letni.
Od długiego czasu analizowaliśmy jaką ofertę, w oparciu o solankę, której wydobycie przejęła spółka miejska Aqua Sopot, przedstawić mieszkańcom i gościom. Jesteśmy po wielu rozmowach i analizach, widzimy jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Postawiliśmy na rehabilitację uzdrowiskową. Stąd decyzja o usytuowaniu centrum kuracyjnego na terenie należącym do miasta tu, gdzie mamy ujęcie sopockiej solanki. To tu powstanie nowe, uzdrowiskowe centrum Sopotu – mówiła podczas konferencji prasowej
Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu.
Kompleks będzie zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić leczenie i zabiegi, stacjonarnie i ambulatoryjnie, z wykorzystaniem sopockiej solanki. Docelowo będzie miejscem, w którym poprzez leczenie i rehabilitacje uzyskuje się poprawę kondycji fizycznej i psychicznej i wiodącym ośrodkiem wzmacniającym uzdrowiskową markę Sopotu.
Podstawą funkcjonowania nowego obiektu będzie wiedza i wieloletnie doświadczenia fizjoterapeutów, pracowników medycznych, średniego personelu i lekarzy SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”. Wcześniej przedstawią oni architektom i projektantom wszystkie dane medyczne, by obiekt spełniał wszelkie wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ZUS czy innych podmiotów, które będą tu kierowały pacjentów.
Paweł Skrzywanek, dyrektor SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”.
Dzięki budowie centrum kuracyjnego w Sopocie zyskamy również szansę na to, by zaistnieć na tzw. mapie potrzeb zdrowotnych, która pomaga w podejmowaniu decyzji na poziome ministerialnym, dotyczących realizacji inwestycji, oferty czy kontraktowania świadczeń.
Mieszkańcy Sopotu i goście z Polski zyskają dzięki temu dostęp do wysokiej jakości lecznictwa uzdrowiskowego, co ważne, finansowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzdrowiskowe centrum miasta to także wielka szansa na rozciągnięcie sezonu w Sopocie na cały rok.
Aleksandra Gosk, przewodnicząca Komisji Turystyki i Uzdrowiska w Radzie Miasta Sopotu.
Na przełomie kwietnia i maja ogłosimy międzynarodowy konkurs architektoniczny, a efektem będzie projekt wykonawczy wraz z pozwoleniami na budowę. Po około dwóch latach rozpoczniemy realizację inwestycji, która zakłada powstanie obiektów leczniczych na tym obszarze. Ten obiekt da zupełnie nową jakość oferty uzdrowiskowej w mieście.
Marek Bogacki, członek Zarządu AQUA Sopot.
W skład międzynarodowy komisji konkursowej, która oceni projekty, wchodzą m.in. polscy architekci prof. Ewa Kuryłowicz i prof. Rafał Janowicz, a także Thornbjorn Andersson, Sweco Architects (Szwecja), Yuki Ikeguchi, główna architektka Kengo Kuma&Associates (Japonia) i Alice Dietsch, dyrektor Studio AL_A (Wielka Brytania). Rywalizacja nie będzie łatwa, ocenia prof. dr. hab.inż. arch. Ewa Kuryłowicz, prokurent w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.
Zainteresowanie tego rodzaju konkursami i projektami architektonicznymi rośnie, bo rośnie zapotrzebowanie. Na świecie od wielu lat mówi się o „architekturze zdrowia” a takie obiekty buduje się w centrach miast a nie, jak kiedyś, w dzielnicach peryferyjnych. Liczymy, że jesienią będziemy mogli oglądać efekty tego projektowego współzawodnictwa, a będzie ono niełatwe. Tego rodzaju budynki są naszpikowane technologią, nie tylko szpitalną. Poza tym wielką wagę przywiązuje się dziś do kwestii psychicznych, emocjonalnych, do dobrostanu osób, które będą tu odpoczywać i się leczyć. To wiąże się z przestrzenią, z formą. Ogromną rolę odegra tu architektura.
Prof. Ewa Kuryłowicz
Według wstępnego harmonogramu rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego nastąpi na początku czwartego kwartału tego roku. Dokumentacja projektowa powstanie w latach 2025-2026, a budowa powinna rozpocząć się na przełomie roku 2026 i 2027.
źródło: UM Sopot