Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet. Rusza kolejna edycja projektu Metropolitanka!

Metropolitanka to projekt poświęcony kobietom ważnym dla historii i życia społecznego Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na letnie spacery z Metropolitanką, które pokazują Stocznię Gdańską z perspektywy pracownic, działaczek solidarnościowych, artystek, inżynierek czy matek chrzestnych statków.

Podczas 1,5 h wycieczki można dowiedzieć się, na czym polegała praca suwnicowej. Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach. Czy bycie robotnicą było powodem do dumy. Jakie wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu.

Spacer z Metropolitanką pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania przewodniczki i przewodnicy opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

fot . Renata Dąbrowska

Jak wziąć udział w spacerze?

Spacery z Metropolitanką są bezpłatne, obowiązują zapisy. . Wybrane spacery prowadzone są także w języku ukraińskim i rosyjskim. KLIKNIJ, aby się zapisać!

Terminy spacerów Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej w lipcu:

  • środy o 18.00 i niedziele o 17.00.

Terminy spacerów Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej w sierpniu:

  • środy o 18.00 i niedziele o 16.00.

źródło: Instytut Kultury Miejskiej

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Ruszył remont historycznego napisu!

Następny artykuł

Gdynia: Nadciąga święto dla miłośników MMA!

powiązane artykuły
Total
0
Share