To największa inwestycja w powojennej historii teatru!

Po trzech latach od rozpoczęcia prac remontowych możemy się już cieszyć nowym wnętrzem Teatru Wybrzeże. Dzięki przeprowadzonej gruntownej modernizacji Duża Scena stała się nowoczesnym obiektem, spełniającym oczekiwania widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.


Modernizacja budynku Dużej Sceny była ostatnim etapem wieloletniego przedsięwzięcia, obejmującego m.in. budowę w nowym miejscu Sceny Kameralnej w Sopocie, stworzenie w zabytkowej przestrzeni sceny Stara Apteka oraz przebudowę Sceny Malarnia. Zwieńczeniem dzieła mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże stał się kapitalny remontem głównego budynku teatru.

To największa inwestycja w powojennej historii teatru, a łączny budżet przedsięwzięcia wyniósł około 60 mln zł.

Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 r. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z początku XIX w. Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach 30. XX w. i zniszczonego pod koniec II wojny światowej. Od czasu powstania obiekt nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat jego stan techniczny znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Fot. Renata Dąbrowska / renatadabrowska.com

Przebudowę rozpoczęto w lipcu 2020 r. według projektu sopockiej firmy Warsztat Architektury Pracownia Autorska pod przewodnictwem dra inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Przebudowie podlegał m.in. układ widowni. Ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym ze znacznymi przewyższeniami. Zapewni to doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc. Przebudowana została też strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami oraz strefa kas biletowych. Całość obiektu dostosowana została do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łączny budżet przedsięwzięcia wyniósł około 60 mln zł. Inwestycja finansowana była ze środków samorządu województwa pomorskiego (30,5 mln zł), miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z pożyczki miejskiej.

  • źródło: pomorskie.eu
  • foto główne: Renata Dąbrowska
Poprzedni artykuł

Gdynia: Koniec reklam szpecących miasto?

Następny artykuł

Powiat Lidzbarski: Serce Warmii

powiązane artykuły
Total
0
Share