Absolwent gdyńskiego liceum współtwórcą nowego ChatGPT!

Pod koniec bieżącego roku zadebiutowała nowa wersja sztucznej inteligencji od OpenAI. Jednym z twórców ChatGPT-4 jest polski naukowiec Jakub Pachocki, który wraz z zespołem przygotował nową wersję ChatGPT. Jest ona 570 razy silniejsza od poprzedniej. Naukowiec to absolwent Harvardu i III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Jest jednym z wychowanków Ryszarda Szubartowskiego, nauczyciela informatyki w gdyńskim liceum.

Wśród najlepszych informatyków na świecie wymienia się obecnie przynajmniej kilku absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Ich nazwiska są powszechnie znane w świecie nauki, mniej osób zdaje sobie sprawę, że wszyscy zaczynali karierę naukową pod okiem Ryszarda Szubartowskiego, nauczyciela informatyki w gdyńskim liceum, który każdego roku odkrywa kolejnych genialnych informatyków.

– Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesów młodych informatyków, absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego, którzy biorą udział w tak prestiżowych projektach badawczych. Warto  pamiętać o ich pierwszych krokach w świecie nauki, tych stawianych pod okiem wspaniałych gdyńskich nauczycieli, o wsparciu rodziców i atmosferze gdyńskiej edukacji, która stwarza warunki do rozwoju. Naukowcom, ale również ich nauczycielom serdecznie gratuluję. 

Bartosz Bartoszewicz – Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jakub Pachocki jest absolwentem informatyki na Uniwersytecie Warszawskim i doktorem nauk Carnegie Mellon University. Ukończył studia postdoktoranckie na Harvardzie i prowadził badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od lat przoduje w zestawieniach najlepszych programistów świata.  

Zajmuje się projektowanie wydajnych algorytmów, a w szczególności aplikacji do uczenia maszynowego, czyli szkolenia komputerów do uczenia się na ogromnych ilościach danych i doskonalenia się na postawie doświadczenia. W ostatnim czasie Jakub Pachocki wraz ze swoim zespołem pracował nad stworzeniem algorytmu sztucznej inteligencji, który jest jeszcze mocniejszy niż dotychczasowe. Premiera efektu jego pracy, czyli ChatGPT-4, miała miejsce w końcówce tego roku.

W zespole pracującym nad AI obok Jakuba Pachockiego, są również inni nasi absolwenci, między innymi Szymon Sidor, oraz Filip Wolski. Opiekunem naukowym – nauczycielem informatyki wyżej wymienionych absolwentów był w gdyńskiej Trójce, najpierw podczas ich trzech lat nauki w Gimnazjum nr 24 przy III LO w Gdyni oraz później przez trzy lata nauki w III LO, Ryszard Szubertowski, profesor oświaty z tytułem Informatycznego Superbelfra Roku 2023. Gdyńska “Trójka” zawsze była przeciwna schematom, zawsze wyrastała poza ramy wszelkiego rodzaju. Pozwalamy na to, aby nasza młodzież rozwijała się, była otwarta. Zresztą nie może być inaczej, bowiem Gdynia jest otwartym miastem dla otwartych.

Wiesław Kosakowski – Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Projekt jest wspólnym dziełem firmy Open AI oraz Microsoftu, który zainwestował w nią w 2017 roku. Dziś wycena firmy szacowana jest na 29 mld USD. ChatGPT-4 jest już kolejną, ulepszoną wersja zaprezentowanej przez firmę OpenIA sztucznej inteligencji, która od swojej premiery w listopadzie, zyskała rekordowy przyrost użytkowników.

Według specjalistów, nowa wersja chatbota jest 570 razy silniejsza od starej, dzięki czemu może dawać użytkownikom o czterdzieści procent  rzetelniejsze i dokładniejsze odpowiedzi na pojawiające się pytania, a także lepiej interpretować ludzkie intencje, rozwiązywać bardziej złożone problemy i odpowiadać na pytania nie tylko tekstem, ale również wytworzonym przez siebie obrazem, dźwiękiem czy nawet filmem. Odpowiedzi ChatGPT-4 na pytania mają być również poprawniej skonstruowane pod względem językowym i stylistycznym, a także bliższe naturalnej, ludzkiej mowie.

  • źródło: gdynia.pl
  • foto główne: Mariusz Biernacik
Poprzedni artykuł

Warto na święta! Nowa edycja dostępna online!

Następny artykuł

Marka z Belfastu rozwija się w Mieście Neptuna. Nowa siedziba i nowe plany!

powiązane artykuły
Total
0
Share