Agnieszka Graczyk-Szuster: Warto pomyśleć o sercu!

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego roku w Polsce zawał serca występuje u 80 tysięcy, a udar mózgu u 70-80 tysięcy Polaków…

Wielu zachorowaniom i zgonom moglibyśmy uniknąć gdybyśmy wykonali proste, szybkie badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, oznaczenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, pomiar swojej wagi. Nie warto odkładać tego na później. Temat badań profilaktyczny jest często przez nas pomijany. Myślimy, że to jeszcze nas nie dotyczy bo przecież do lekarza chodzą ludzie starsi i schorowani.  A to nie jest prawda. Dotyczy to nas wszystkich.

Jak zachęcić Ciebie do tematu własnego zdrowia?

Na pewno myślisz, że choroba Ciebie nie dotknie i możesz pomyśleć o niej za 10-20 lat. Zresztą lepiej nie iść do lekarza bo na pewno coś zdiagnozuje.  A poza tym jesteś tak zapracowany/zapracowana, że temat prostych badań profilaktycznych jest daleko na liście zadań „to do”. Zauważ jednak, że na inne aktywności znajdujesz czas. Szkolisz się w zarządzaniu, leadershipie, coachingu, rozwijaniu kompetencji miękkich, nowych technologiach.  Słuchasz podcastów i webinarów które rozwijają Cię zawodowo, znasz najnowsze seriale na Netflixie. To może znajdzie się również czas na wykonanie badań profilaktycznych?

Warto znać choroby powodujące najczęstsze zgony w Polsce

Do najczęstszych chorób w naszym kraju należą nadciśnienie tętnicze, które dotyczy 40% Polaków, zwiększone stężenie cholesterolu (tzw. hipercholesterolemia), które występuje u 60-80% Polaków. Coraz więcej z nas cierpi też na nadwagę (BMI – czyli indeks masy ciała w zakresie 25-30)  i otyłość ( BMI powyżej 30). Nadwaga występuje u 44 %mężczyzn i 30 % kobiet w Polsce  a z otyłością zmaga się 18% mężczyzn i 15 % kobiet.

Zarówno nadwaga jak i otyłość oraz nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia są czynnikami ryzyka wystąpienia zachorowania na zawał serca i udar mózgu. Nie zapominajmy również o nałogu palenia tytoniu oraz siedzącym trybie życia które zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu.

Diagnostyka i leczenie chorób to oczywiście domena lekarzy. Warto jednak znać zagrożenia wynikające z naszego stylu życia. Można posłuchać webinarów, podcastów o zdrowiu i w prosty sposób przyswajać wiedzę medyczną. Ostatnio popularna jest metoda nauki jednorazowo niewielką ilością wiedzy  tzw. small bites learning. Wtedy będzie to dużo łatwiejsze.

Masz wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na zawał serca lub udar mózgu

Zawał serca i udar mózgu bardzo często są wynikiem chorób które są nierozpoznane lub są przez nas zaniedbane i nieleczone. Warto wiedzieć jakie są czynniki wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Dzieli się je na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Niemodyfikowalne czynniki to takie których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zmienić. Należą do nich wiek powyżej 40 roku życia, płeć męska oraz obciążenia rodzinne wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu (o obciążeniu rodzinnym mówimy wtedy gdy twoja mama przez 65 rokiem życia, a twój tata przed 55 rokiem życia zachorował na udar mózgu lub zawał serca lub inną postać miażdżycy układu sercowo-naczyniowego).

Druga grupa czynników to czynniki modyfikowalne czyli takie na które mamy wpływ. Należą do nich nadciśnienia tętnicze, cukrzyca, hipercholesterolemia, siedzący tryb życia, nikotynizm nadwaga i otyłość. Jeśli będziemy dbać o swoje zdrowie każdy z powyższych jest do wyeliminowania.

Co zrobić z porcją przeczytanej wiedzy?

Po przeczytaniu tego artykułu proponuję wpisać w grafik na następny tydzień wykonanie badania cholesterolu i glukozy we krwi, pomiar swojej wagi ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

Warto mieć pod kontrolą swoje zdrowie.

Agnieszka Graczyk-Szuster (DoktorOdSerca)

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Premiera polskiego autobusu wodorowego

Następny artykuł

"Kampanię można zrobić ze smakiem. Ta jest o smaku żenady"

powiązane artykuły
Total
0
Share