Aniołki? Wyspa Sobieszewska? A może Dolne Miasto? Ostatnia szansa na alternatywny spacer!

Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami to okazja by odkryć mniej znane zakamarki dzielnic Gdańska i ich historię. Mieszkańcy i miłośnicy ośmiu dzielnic jeszcze do 18 września zapraszają na alternatywne wędrówki po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Oruni, Oliwie, Nowym Porcie, Wyspy Sobieszewskiej i Aniołkach.

Jak spędzić wrześniowe, słoneczne popołudnia? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacery, podczas których entuzjaści gdańskich dzielnic oprowadzają ścieżkami, jakich na próżno szukać w standardowych, turystycznych przewodnikach. Każdy z Lokalnych Przewodników i Przewodniczek ma swoją unikatową trasę zwiedzania, która najbliższa jest ich osobistym zainteresowaniom: architekturze, przyrodzie, historii czy codzienności.

Spacery umożliwiają poznawanie miasta od zupełnie innej strony. Bywa, że historie opowiadane przez Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczkę zaskakują niejednego mieszkańca danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei zwiedzanie nieoczywistymi trasami, dzięki którym zaglądają na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób „z zewnątrz” oraz poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Fot. Bartosz Bańka

Murale na Zaspie widoczne z kolei SKM mają swoje historie, tytuły, ukryte znaczenia. Warto je poznać podczas spaceru wśród Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Kręte ścieżki i ślady dawnych napisów na budynkach Biskupiej Górki przypominają o historii Gdańska. Dolne Miasto to dzielnica jednocześnie przepięknie zielona i miejsce, w którym tętniło życie przemysłowe miasta (wyroby tytoniowe, broń). W Nowym Porcie znajdziemy miejsce po dawnym browarze czy zabytkową latarnię morską z kulą czasu, ale też klimatyczne podwórka i kamienice. Orunia zachwyca parkiem, dawną kuźnią czy rezerwuarem wody. Spacery po Oliwie to wędrówka uroczymi uliczkami i wiele zachwycających detali architektonicznych po drodze. Na Wyspie Sobieszewskiej należy zdecydować, czy zwiedzamy Sobieszewo, Górki Wschodnie i okolice Ptasiego Raju lub Świbno z okolicami Rezerwatu Mewia Łacha. Aniołki rozłożone są na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na Gdańsk i Zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX wieku oraz cennymi założeniami parkowymi.

Wszystkie spacery są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez formularz online  lub w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00 lub pod nr tel. 664 976 052.

źródło: Instytut Kultury Miejskiej

Poprzedni artykuł

Półmetek budowy największej fabryki bateryjnych magazynów energii w Europie

Następny artykuł

I Ty możesz stać się ofiarą cyberataku...

powiązane artykuły
Total
0
Share