Barczewo: Mała Wenecja Północy

Barczewo… miasteczko należące do grupy miast Cittaslow. Spokojne, żyjące swoim tempem, jest alternatywą dla intensywnego życia w nieopodal położonym Olsztynie. Miasto oferuje ciekawe dziedzictwo historyczne, może pochwalić się niezliczonymi walorami przyrodniczymi, ale również dba o lokalność i zachowanie niepowtarzalnego charakteru miejskiej przestrzeni.


W mieście zdecydowanie jest co zobaczyć. Pierwsze kroki skierować można do Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i patrioty, a zarazem najsłynniejszego mieszkańca Barczewa. Tu, w budynku powstałym w miejscu domu w którym urodził się Feliks Nowowiejski mieści się mieszkanie pełne pamiątek, mebli, przedmiotów osobistych kompozytora. Można tu poznać wiele związanych z kompozytorem historii. Gospodarzem tego interesującego miejsca jest kustosz, która wie wszystko o wielkim kompozytorze i chętnie dzieli się swoją wiedzą z gośćmi. Potrafi jak nikt inny wprowadzić ich w fascynujący świat życia Pana Feliksa.


Koniecznie trzeba zwiedzić kościół św. Anny i św. Szczepana, oraz kościół św. Andrzeja. Historia obu ciekawych budowli jest niezwykle interesująca i trudno wskazać, który ma więcej do zaoferowania zwiedzającym. Szczególną wartość dla miłośników historii ma nagrobek w kościele św. Andrzeja, który kardynał Andrzej Batory w roku 1598 wystawił sobie, oraz swemu bratu Baltazarowi. Ten renesansowy zabytek autorstwa Wilhelma i Abrahama van der Blocke przedstawia leżącą figurę Baltazara i klęczącą postać Andrzeja. Kiedy już obejrzymy budowle sakralne, kolejnym przystankiem każdego gościa odwiedzającego Barczewo jest średniowieczny ratusz w centralnej części rynku. Z jego odrestaurowanej wieży widokowej, turyści mogą podziwiać piękną okolicę.

Nie można też zapomnieć o odwiedzeniu barczewskiej synagogi — jedynej byłej bożnicy żydowskiej pozostałej na naszych terenach. Teraz w synagodze znajduje się galeria sztuki. Wiele osób odwiedzających Warmię, kojarzy Barczewo również z Zakładem Karnym, który ma swoją, niezwykle ciekawą historię. Choćby taką, że na początku XIX wieku to właśnie budynki klasztorne w sąsiedztwie kościoła św. Andrzeja zostały przekształcone na więzienie. Nie można jednak zwiedzić znajdującego się po drugiej stronie muru więziennego kościoła św. Dyzmy.


Ważnym dla mieszkańców Barczewa i przybywających do niego turystów miejscem jest Skarbiec Kultury Europejskiej ze swoją ważną historią: najpierw kościoła ewangelickiego, później magazynu eksponatów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, by w końcu, po renowacji, stać się salą koncertową i wystawienniczą. Warto wiedzieć, że to właśnie tu odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie. Nawiązując do wspaniałych tradycji muzycznych miasta i postaci Feliksa Nowowiejskiego, CKB dba o jakość prezentowanej sztuki, szczególne w kontekście muzyki, starannie dobiera artystów występujących na barczewskiej scenie i przekonuje, że jej wartość kulturalna jest wręcz nieoceniona. Co roku odbywa się w Barczewie sztandarowa impreza: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, który został uznany za jeden z siedmiu najważniejszych konkursów chóralnych – Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Stolica gminy Barczewo, choć oddalona od Olsztyna o kilkanaście kilometrów, za sprawą rozwijającej się komunikacji jest przyjazna dla turystów, inwestorów oraz starych i nowych mieszkańców.
 Miasto i jego okolice są doskonałym miejscem dla biznesu. Wiedzą o tym inwestorzy, którzy znają wartość znakomitej komunikacji dzięki przecinającej gminę drodze krajowej nr 16. To przy niej najchętniej lokowane są nowe inwestycje. Wciąż rozwija się także baza turystyczna: hotele, ośrodki wypoczynkowe, motele i gospodarstwa turystyczne.

Dzięki przepływającym przez gminę i Barczewo Pisie Warmińskiej i Kiermasowi, jest tu niepowtarzalny, naprawdę specyficzny klimat. To prawdziwy raj dla kajakarzy. Wąskie kanały, 15 mostów i kładek sprawia, że Barczewo otrzymało przydomek „Mała Wenecja Północy”.
 Park Miejski, jest miejscem wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Spacer po urokliwym Barczewie jest prawdziwą przyjemnością, a zakończyć go można odpoczywając na wyspie na Stawie Młyńskim, skąd podziwiać możemy panoramę miasta, pięknego latem i zimą.

Poprzedni artykuł

Prawdziwy American Dream

Następny artykuł

Zajrzyj do Gminy Lelkowo!

powiązane artykuły
Total
0
Share